Premiér: Zásoby plynu máme na 100 dní, nedostatek nehrozí | E15.cz

Premiér: Zásoby plynu máme na 100 dní, nedostatek nehrozí

Premiér Bohuslav Sobotka a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (vpravo) vystoupili 20. května v Praze na tiskové konferenci po zasedání předsednictva Bezpečnostní rady státu.
Premiér Bohuslav Sobotka a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (vpravo) vystoupili 20. května v Praze na tiskové konferenci po zasedání předsednictva Bezpečnostní rady státu.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Firmy ani domácnosti nejsou ohroženy nedostatkem plynu. V zásobnících má Česko rezervu na sto dní. Prohlásil to premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po jednání předsednictva Bezpečnostní rady státu, které se věnovalo možnostem v případě výpadku dodávek ruského plynu přes Ukrajinu. Premiér také uvedl, že Česko by Slovensku bylo schopné případně pomoci zasíláním ruského plynu z baltského plynovodu Nord Stream, kterého by se krize týkat neměla.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) k možnosti pomoci Slovensku uvedl, že jeho zásoby plynu jsou ještě větší než české - vydrží na 140 dní. Případná pomoc by prý v případě nejhoršího scénáře byla aktuální až počátkem příštího roku. „Nemáme žádné indicie o tom, že by byly ohroženy dodávky ruského plynu do Evropy,“ ujišťoval Sobotka.

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden varoval, že od června zastaví dodávky plynu do Evropy přes Ukrajinu, pokud Ukrajina nesplatí dluh, který jí vznikl za odběr ruského plynu. Putin v listu evropským vůdcům údajně upozornil, že nesplacení ukrajinského dluhu může vést k zastavení dodávky plynu pro ukrajinskou společnosti Naftogaz. Přímou hrozbu zastavení dodávek evropským klientům jeho dopis podle dostupných informací neobsahoval.

Evropská komise navrhla, aby země Evropské unie do zimy provedly zátěžové testy evropského energetického systému, které by měly odhalit, jak by se vyrovnaly s významným narušením dodávek zemního plynu v souvislosti s ukrajinskou krizí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video