Příjmy státu z DPH rostou, z daní firem naopak klesají | e15.cz

Příjmy státu z DPH rostou, z daní firem naopak klesají

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Dominik Bachurek

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Finanční úřady do poloviny července vybraly na dani z přidané hodnoty (DPH) přes 129 miliard korun, což je meziroční nárůst o pět procent. Naopak nižší výnos stát zaznamenal u daně z příjmu právnických osob. Vyplývá to z aktuálních dat České daňové správy. U živnostníků pak stát tratí kvůli množícím se nepravdivým údajům o dětech, za které jsou daňové úlevy.

Na dani z příjmu firem stát vybral do poloviny července necelých 75 miliard korun, zatímco loni za stejné období to bylo téměř 80 miliard korun. DPH i daň z příjmu právnických osob patří mezi tzv. sdílené daně. Část z jejich výnosu putuje nejen do státního rozpočtu, ale i do pokladen měst a krajů.

Samotný státní rozpočet získal na DPH podle údajů ministerstva financí ke konci června 94,6 miliardy korun, meziročně o šest miliard více. Z daně z příjmu právnických osob činily příjmy státního rozpočtu 50,5 miliardy korun, meziročně o 8,6 miliardy méně.

Daň z přidané hodnoty by se měla postupně podle dosud platných plánů vládní koalice sjednotit na 17,5 procenta, a to od roku 2013. Již od příštího roky by ovšem měla stoupnout snížená sazba DPH z deseti na 14 procenta. Nyní jsou sazby DPH 10 a 20 procent.

Falšování údajů o dětech

Česká televize s odvoláním na Generální finanční ředitelství uvedla, že se čím dál častěji objevují případy, kdy živnostníci v daňových přiznáních falšují údaje o dětech. Za ně totiž získají daňové bonusy, ve skutečnosti ale děti nemají. Stát tak prý přichází až o dvě a půl miliardy.

Podle plánu měl totiž stát v polovině roku vybrat na daních z příjmu fyzických osob přes dvě miliardy korun. Nakonec se ale zjistilo, že stát musí peníze lidem ještě doplatit.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery