Příprava reprezentantů v centrech stála stát za dva roky 800 milionů | E15.cz

Příprava reprezentantů v centrech stála stát za dva roky 800 milionů

Sportcentrum v Brandýse
Sportcentrum v Brandýse
• 
ZDROJ: hotely.cz

ČTK, try

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Milion na sportovce za dva roky. Tak zní přepočet státem vydaných peněz na přípravu reprezentantů. Jak zjistil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), stát prostřednictvím ministerstva školství vydal na přípravu reprezentantů ve třech sportovních centrech za dva roky skoro 800 milionů korun. Centra se v té době starala o přípravu víc než 800 vrcholových sportovců.

Kontroloři prověřovali hospodaření Vysokoškolského sportovního centra ministerstva školství, Centra sportu ministerstva vnitra a Armádního sportovního centra ministerstva obrany. První z nich financuje ministerstvo školství plně, na provozu zbylých dvou center se s ním podílejí další ministerstva.

Celkem 799,7 milionu korun z rozpočtové kapitoly ministerstva školství použila kontrolovaná sportovní centra na běžný provoz a investice v letech 2011 a 2012.

Centra v těchto letech na provoz a investice vydala 1,3 miliardy korun, vyplývá z údajů NKÚ. K penězům od ministerstva školství dostalo Centrum sportu ministerstva vnitra od svého resortu navíc 96,5 milionu korun, Armádní sportovní centrum ministerstva obrany 412,4 milionu korun. Největší výdaje mělo v letech 2011 a 2012 armádní centrum, naopak nejmenší Vysokoškolské sportovní centrum ministerstva školství.

Přehled státem vydaných peněz na financování resortních sportovních center (v milionech Kč)

Centrum20112012
VŠ sportovní centrum MŠ98,6 103
Centrum sportu MV191,7184,3
Armádní sportovní centrum MO 371,8 359

Zdroj: NKÚ

Resortní sportovní centra neprovozují stejné druhy sportů a jednotlivé sporty jsou finančně různě náročné. „Odlišnosti jednotlivých resortních sportovních center znemožnily NKÚ porovnat ekonomické podmínky a vyhodnotit, zda podmínky v sociálním a materiálním zabezpečení sportovců jsou u všech resortních sportovních center srovnatelné,“ uvedl NKÚ.

V roce 2011 se sportovní centra starala o přípravu 837 vrcholových sportovců, z toho 561 dospělých a 276 juniorů. O rok později to bylo o 858 sportovců, a to 511 dospělých a 347 juniorů. Centrum sportu ministerstva vnitra vytváří podmínky pro přípravu sportovců ve 14 disciplínách, ostatní dvě kontrolovaná sportovní centra ve 12 sportech.

Autor: ČTK, try

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video