Pro Čechy je plat víc než kariéra či jistota práce | E15.cz

Pro Čechy je plat víc než kariéra či jistota práce

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Aero Icarus via Flickr

try

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Po několika letech nejistoty a obav ze ztráty zaměstnání jsou Češi při zvažování přechodu k jinému zaměstnavateli sice stále opatrní, ale roste jejich zájem o nové příležitosti. Nejčastěji je k tomu pobídne nízký plat.

Data vyplývají z průzkumu personální agentury Grafton Recruitment, která zveřejnila výsledky studie na téma pracovní mobility, benefitů a spokojenosti se zaměstnáním v České republice.

Jako hlavní důvod pro případný odchod ze zaměstnání uvedlo 66 procent Čechů a 63 procent Slováků nedostatečné finanční ohodnocení. Druhým nejvýraznějším důvodem pro změnu pracovního místa byla zmiňovaná zajímavá pracovní nabídka od jiného zaměstnavatele - v České republice by ji využilo 48 procent zájemců, na Slovensku dokonce 51 procent.

Nevyhovující mezilidské vztahy na pracovišti jsou důvodem k případnému odchodu ze zaměstnání pro 40 procent Čechů a 38 procent Slováků. Nekompetentní nadřízení vadí shodně čtvrtině dotázaných v obou zemích.

Mzda vede s výrazným náskokem

Zhruba osm z deseti dotázaných Čechů, respektive Slováků, uvádí jako klíčový důvod pro akceptaci případné nové pracovní nabídky lepší finanční ohodnocení, přičemž před třemi lety měla stejný pohled na věc jenom polovina respondentů.

S velkým odstupem pak následuje možnost růstu či kariérního postupu (43 %) a na třetím místě je preferována jistota zaměstnání (35 %). Zajímavé benefity by ke změně zaměstnání přinutily čtvrtinu dotázaných oproti pouhému jednomu procentu před třemi lety.

Mezi benefity, které by respondenti nejvíce ocenili, byly v České republice a na Slovensku zastoupeny 13. plat (49 %), dovolená navíc (37,7 %) či automobil i pro soukromé účely (26 %).

Naopak k méně preferovaným výhodám se mimo jiné řadí příspěvek na zdravotní péči (3,8 %), příspěvek na sportovní aktivity (4,7 %) nebo příspěvek na vzdělání (11 %).

„Zlepšující se vyhlídky českých firem otevírají prostor pro výraznější navýšení mezd, které by oproti předchozím rokům převýšilo inflaci. Je zřejmé, že tento předpokládaný nárůst nebude plošný. Náš zaměstnanecký průzkum indikuje, že firmy, které si takovéto navýšení budou moci dovolit, získají při hledání talentů citelnou konkurenční výhodu,“ okomentoval data Martin Ježek ze společnosti Grafton Recruitment.

Autor: try

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video