Průmysl překvapil: zrychlil růst na 2,2 procenta

průmysl

průmysl Zdroj: profimedia.cz

Průmyslová výroba v dubnu zrychlila meziroční růst na 2,2 procenta po březnovém zvýšení o desetinu procenta. Tempo růstu je téměř o procentní bod rychlejší, než očekávali analytici oslovení agenturou Reuters. V meziměsíčním sezónně očištěném vyjádření ale vzrostla jen o 0,1 procenta, tedy pomaleji, než v březnu. Hodnota nových zakázek v průmyslu podle Českého statistického úřadu meziročně vzrostla o 0,4 procenta.

Za dobrými čísly z průmyslu jsou dál hlavně automobilky, jejichž produkce vzrostla o 8,3 procenta. Naopak se propadá komerční elektrotechnika, která klesla o 19 procent. Příliš se nedaří ani potravinářskému průmyslu.

Velký vliv na tempo růstu měla tentokrát energetika. „Chladné dubnové počasí způsobilo výrazný růst v energetice o 12,3 procenta. Bez příspěvku energetiky (1 procentní bod) by průmyslová výroba vzrostla jen o 1,2 procenta,“ upozornil Pavel Mertlík z Raiffeisenbank.

průmyslprůmysl | CSU

Průmysl táhne export, domácí poptávka je slabá

Průmysl roste především díky exportu. Domácí poptávka je naopak velmi slabá. Nové zakázky ze zahraničí stouply o 7,5 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 11,6 procenta.

I k meziročnímu růstu nových zakázek přispěla nejvíce výroba automobilů, objednávky v tomto sektoru stouply o 8,1 procenta. Naopak ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů se nové zakázky meziročně snížily o 14,7 procenta.

„I když se průmyslu daří, jeho výroba roste, nepropouští se, nečekají průmyslové firmy příliš silné měsíce,“ dodal analytik ČSOB Petr Dufek. Při pohledu na náladu firem a na indexy nákupních manažerů napříč Evropou je podle něj na blízkém obzoru další zpomalení. Druhé a třetí čtvrtletí tak budou pro českou ekonomiku z pohledu výsledku slabší, předpověděl.