Průzkum: Babiš obírá o hlasy ODS i TOP 09 | E15.cz

Průzkum: Babiš obírá o hlasy ODS i TOP 09

Andrej Babiš
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: Jan Rasch, Euro E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší podporu voličů si stále drží sociální demokracie, která by nyní byla vítězem voleb, vyplývá z aktuálního volebního modelu agentury ppm factum. Na druhou příčku by se posunula KSČM, tuto pozici by oproti dřívějším průzkumům ztratila TOP 09. Následovalo by hnutí ANO a až za ním ODS. Do Sněmovny by se zřejmě dostali i lidovci a SPOZ.

ČSSD by podle modelu ppm factum nyní získala ve volbách 26,2 procenta hlasů, a zřejmě tak měla k dispozici 68 poslaneckých mandátů. Komunisté by dostali 16,7 procenta hlasů a 39 poslaneckých křesel. TOP 09 by z voleb odešla se ziskem 13,8 procenta hlasů a 32 mandáty. Za ní by skončilo ANO, které by podpořilo 10,9 procenta lidí. Hnutí by tak ve Sněmovně zastupovalo 24 poslanců. Podle autorů průzkumu je vysoká podpora nově vzniklého hnutí ANO pravděpodobně dána výraznou mediální kampaní a přelivem pravicových voličů od bývalých vládních stran.

Občanští demokraté by v současné době zřejmě obsadili 17 křesel za osm procent voličských hlasů. Lidovci by do Sněmovny postoupili se ziskem 6,7 procenta hlasů, za které by měli 13 mandátů. Přes pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny by se zřejmě dostali i zemanovci, které by podle ppm factum volilo 5,1 procenta lidí. Tyto hlasy by jim zajistily sedm poslaneckých mandátů.

Podpora zemanovců sílila od listopadu 2012 v souvislosti s volbou prezidenta republiky, v posledních měsících se nicméně růst jejich preferencí zastavil, a to navzdory masivní kampani této strany, uvedlo ppm factum.

Rozdělení manátů v Poslanecké sněmovně podle průzkumu ppm factum Autor: ppm factum
Zdroj: ppm factum

V porovnání s volbami v roce 2010 by si levicové strany nyní polepšily. Podpora ČSSD by byla vyšší o 4,1 procentního bodu a KSČM o 5,4 bodu. U zemanovců zatím výraznější změny nejsou. Lidovci by získali o 2,3 bodu více hlasů. Naopak bývalá vládní ODS by měla o 12,2 procentního bodu méně a TOP 09 o 2,9 bodu.

Podle zjištění agentury by k volbám nyní přišlo jen necelých 53 procent voličů. Při volbách do Sněmovny v květnu 2010 odvolilo o deset procentní bodů více lidí.

To, že by ve Sněmovně mohli usednout zástupci celkem sedmi stran, ukázal i nedávný průzkum agentury STEM. Podle něj by volby vyhrála ČSSD, následované komunisty, TOP 09 a ODS.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.