Semafor: Ve většině evropských zemích je nízké riziko nákazy COVID-19. Nově i v Belgii

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci k další vlně uvolňování opatření v Česku. (18.6.2020)

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci k další vlně uvolňování opatření v Česku. (18.6.2020) Zdroj: Blesk: Martin Přibyl

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
2
Fotogalerie

Při cestě z Belgie do Česka nově odpadne Čechům i cizincům povinnost dokládat negativní test na COVID-19 nebo nastoupit do dvoutýdenní karantény. Ministerstvo zdravotnictví Belgii zařadilo mezi země s nízkým rizikem nákazy. Vysoké riziko přetrvává ve Švédsku, Portugalsku a polském regionu Slezské vojvodství.  „Přestože se situace ve Slezském vojvodství mírně zlepšuje, v Moravskoslezském kraji naopak roste počet nakažených, proto musíme být v rozvolňování opatření na hranicích obezřetní,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Čeští epidemiologové aktualizovali Mapu cestovatele, která znázorňuje v jednotlivých zemích míru rizika nákazy koronavirem. Ve většině evropských zemí zůstává riziko nákazy nízké a nově se mezi ně zařadila Belgie. Lidé zároveň mohou mezi zeměmi s nízkým rizikem nákazy cestovat i kvůli turistice.

Vysoké riziko pak podle ministerstva zdravotnictví přetrvává ve Švédsku, Portugalsku a polském regionu Slezské vojvodství, které sousedí s Moravskoslezským krajem. Ve Velké Británii je střední riziko.

Pro občany zemí s vysokým a středním rizikem dál platí, že do ČR mohou vstupovat jen kvůli práci, kvůli rodině, ze zdravotních důvodů nebo v naléhavých mimořádných situacích.

Pro cesty z Portugalska, Švédska a Slezského vojvodství platí i povinnost předkládat negativní test na koronavirus pro cizince i Čechy. „Přestože se situace ve Slezském vojvodství mírně zlepšuje, v Moravskoslezském kraji naopak roste počet nakažených, proto musíme být v rozvolňování opatření na hranicích obezřetní,“ uvedl Vojtěch.

V Německu v posledních dnech prudce vzrostlo reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden infikovaný. Podle nedělní statistiky přibylo za posledních 24 hodin 687 případů nákazy. V posledních týdnech trápí Německo výskyt koronaviru v řadě masokombinátů. „Situaci sledujeme, zdá se, že je to podobně jako u nás otázka lokálních ohnisek, tam šlo o jatka. Uvidíme, jak si s tím německé úřady poradí. Zatím neuvažujeme, že bychom zařadili Německo do více rizikových zemí,“ řekl Vojtěch.

V případě Velké Británie, kde ministerstvo uvádí střední míru rizika, se Češi mohou vracet domů bez omezení, zatímco občané Británie musí po příjezdu do ČR doložit negativní test na koronavirus.

Takzvaný semafor, který hodnotí míru rizika nákazy koronavirem v jednotlivých evropských zemích a na základě toho stanovuje pravidla pro cestu z nich do Česka, začala česká vláda uplatňovat v polovině června.