Senát odmítl snahu Bruselu zakázat cigarety s příchutěmi | E15.cz

Senát odmítl snahu Bruselu zakázat cigarety s příchutěmi

Nový design cigaretových krabiček
Nový design cigaretových krabiček
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, fuj

Senát se ve shodě s vládou postavil proti snaze Evropské komise zakázat cigarety s příchutěmi a zvětšit na krabičkách varování před dopady kouření. Horní komora se shodla, že si EK si návrhem vymezuje příliš rozsáhlé přenesené pravomoci. Jeho přijetí by podle senátu mohlo zvýšit nelegální obchod s cigaretami, což by mělo nežádoucí dopady na daňové příjmy. K podobnému závěru podle ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) dospěl i sněmovní výbor pro EU.

Senát „nepodporuje zákaz tabákových výrobků s příchutí, neboť neshledal jakoukoli vazbu mezi konzumací těchto specifických variant výrobku a mírou spotřeby tabákových výrobků mezi mladými lidmi a neshledává v zákazu této kategorie výrobků žádný přínos k vytvoření a fungování vnitřního trhu“, citoval z usnesení Antonín Maštalíř (ČSSD) ze senátního evropského výboru. Český tabákový průmysl by podle senátora přišel až o 40 miliard korun ročně na výrobě ochucených a speciálních cigaret.

Horní komora také nesouhlasila s větším varováním na krabičkách cigaret, neboť by to mohlo vést k poškozování práv vlastníků loga, ochranných známek a průmyslových vzorů. „Efekt těchto varování na snižování spotřeby cigaret dosud nebyl hodnověrně prokázán,“ podotkl Maštalíř.

Postoj Senátu nakonec podpořilo 40 ze 43 přítomných senátorů přičemž nikdo nebyl proti. Zdrženlivý postoj zaujala například místopředsedkyně Senátu a ČSSD Alena Gajdůšková ve shodě s výhradami ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) s poukazem na zdravotní rizika kouření. Ministr uvedl, že stanovisko vlády i Senátu respektuje, jsou však ovlivněna především ekonomickými zájmy České republiky. Heger mimo jiné uvedl, že na kuřácích Česká republika „mírně vydělává“, neboť daňové příjmy za konzumaci tabáku o 25 procent převyšují náklady spojené s léčbou následků kouření, zatímco v případě alkoholu je poměr opačný.

EK chce v Evropské unii zakázat cigarety a tabák s příchutěmi, například mentolovou a vanilkovou, a nařídit, aby tři čtvrtiny přední a zadní strany krabičky cigaret pokrývala varování před dopady kouření. Pro přijetí návrhu směrnice, proti níž protestovali výrobci tabákových produktů, je nutný souhlas států EU a Evropského parlamentu. EK by chtěla směrnici prosadit do konce příštího roku.

Autor: ČTK, fuj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.