Šlechtová přitvrzuje vůči Metropolitnímu plánu Prahy. Z jeho přípravy odvolala klíčového člověka | E15.cz

Šlechtová přitvrzuje vůči Metropolitnímu plánu Prahy. Z jeho přípravy odvolala klíčového člověka

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Na konci září má pražský magistrát dostat návrh Metropolitního plánu. Není však jisté, jestli ho nesmete ministerstvo pro místní rozvoj.

Studená válka ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (za ANO) a pražského magistrátu se znovu dostává do horké fáze. Šéfka MMR podle informací serveru E15.cz zatrhla účast v komisi pro dokončení Metropolitního plánu spoluautorovi stavebního zákona a přednímu odborníkovi na územní plánování Tomáši Sklenářovi. Metropolitní plán má nově určovat pravidla pro veškerou výstavbu v hlavním městě.

„Nemohu se nadále zúčastňovat jednání Komise pro dokončení Metropolitního plánu. Jsem ve smluvním vztahu se subjektem, který vyslovil zásadní nesouhlas s tím, abych v komisi nadále působil,“ uvedl poradce Šlechtové Sklenář v mailu členům komise, který má E15.cz k dispozici.

Ministerstvo zdůvodňuje Sklenářův odchod střetem zájmů. Podle některých názorů však souvisí krok Šlechtové s tím, že MMR nový územní plán metropole nenechá po jeho obdržení kvůli právním nesrovnalostem projít. To naznačuje i Sklenář. Zmiňuje loňský rozbor metropolitního plánu z dílny odborné pracovní skupiny.

„V závěrech expertní skupiny je jediná nepravda, a to že návrh Metropolitního plánu ve znění, které bylo tou dobou k dispozici, je v souladu s právními předpisy. Pokud nebudou odstraněny nedostatky, na které expertní skupina poukázala, je Metropolitní plán neprůchodný,“ napsal Sklenář v mailu členům komise, kterou aktuálně opouští. Podle náměstkyně primátorky Petry Kolínské (Zelení/Trojkoalice) je soulad s právem nezbytnou podmínkou pro posunutí návrhu do dalšího schvalovacího kola.

Představitelé odborné skupiny si ale stojí za svým. „Návrh je po právní stránce v základních rysech v pořádku, komise měla jen dílčí doporučení k další tvorbě. Zejména by bylo vhodné zpracovat podrobněji základní úroveň Metropolitního plánu tak, aby z ní byla zřejmá alespoň páteřní infrastruktura v území,“ reagoval šéf expertní komise František Korbel z advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners.

Na Metropolitním plánu v současnosti pracuje Institut plánování a rozvoje Prahy. Návrh odevzdá na konci září magistrátu. Ten poté řekne, zda dokument splňuje zákonem dané požadavky a je způsobilý k veřejnému projednání. MMR bude mít klíčové slovo ohledně legálnosti plánu. Úřad Karly Šlechtové už loni magistrátu zatápěl s Pražskými stavebními předpisy.  

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video