Sněmovna proplatila Filipovi cestu do Ruska, i když se od ní distancovala | E15.cz

Sněmovna proplatila Filipovi cestu do Ruska, i když se od ní distancovala

Vojtěch Filip
Vojtěch Filip
• 
ZDROJ: Martin Pinkas, Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sněmovna už uhradila listopadovou cestu Vojtěcha Filipa (KSČM) do Ruska, od níž se poslanci tehdy usnesením distancovali. Stála zhruba 44 tisíc korun. Část poslanců s proplacením cesty nesouhlasila, některým zákonodárcům se totiž nelíbil způsob, jakým byla cesta schválena.

Spor se vedl o způsob schválení cesty do Moskvy, kam Filipa pozval jeho protějšek ze Státní dumy Sergej Železňak. Železňak je kvůli anexi ukrajinského Krymu na sankční listině Spojených států a Evropské unie. Informaci serveru Aktuálně.cz potvrdil Roman Žamboch z tiskového odboru dolní komory.

Cestu schválil předseda Sněmovny Jan Hamáček, ačkoli zahraniční aktivity většinou schvaluje organizační výbor. Pravomoc předsedy se vztahuje v podstatě na neodkladná rozhodnutí. Hamáček svůj postup hájil a stál si za tím, že své pravomoci nepřekročil. Záležitost poslanci řešili ve výboru v prosinci. Hamáčkův postup následně potvrdil posudek sněmovních právníků.

Hamáčkova předchůdkyně ve funkci Miroslava Němcová z opoziční ODS podotkla, že smysl proplacení nechápe. Sněmovna se od Filipovy cesty distancovala a následně přijala usnesení, že předseda KSČM dolní komoru v Rusku nereprezentuje. Podle Němcové tedy nebyl důvod cestu proplácet.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.