Sobotka kritizuje Zemana, volbou letounu prý pokazil návštěvu v Číně | E15.cz

Sobotka kritizuje Zemana, volbou letounu prý pokazil návštěvu v Číně

prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka
prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Návrat prezidenta Miloše Zemana z Číny letadlem pronajatým společnostmi PPF a J&T považuje premiér Bohuslav Sobotka za politickou chybu. Podle něj tak Zeman zbytečně poškodil jinak dobrý obrázek o své návštěvě Číny.

Hrad odůvodnil Zemanův let soukromým letadlem úsporou času a prezident se tak mohl účastnit v úterý jmenování nových generálů u příležitosti státního svátku 28. října.

„Prezident, vrcholný státník, by měl dbát na prestiž svého úřadu a na zahraniční cesty by měl cestovat vládním letadlem. A také by se z nich měl vládním letadlem vracet,“ řekl Radiožurnálu Sobotka.

Zeman cestou v soukromém letadle ušetřil dvě hodiny času, na rozdíl od vládního speciálu totiž letělo bez mezipřistání. Podle mluvčího PPF Radka Stavěla prezident využil volné kapacity v jednorázově pronajatém letadle, určeném k přepravě zástupců PPF a J&T, kteří se zúčastnili podnikatelského doprovodu prezidenta.

Majitel PPF, miliardář Petr Kellner, se Zemanem navštívil čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, J&T zase během návštěvy uzavřela smlouvu s čínskou firmou CEFC. Podle politologů není ale obvyklé, aby hlavy států cestovaly soukromým letadlem, problematické by totiž mohlo být především zajištění jejich bezpečnosti.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.