Sobotka: Pokud prezident některé ministry nejmenuje, zastoupím je sám | e15.cz

Sobotka: Pokud prezident některé ministry nejmenuje, zastoupím je sám

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v pražském studiu České televize, kde 5. ledna vystoupil jako host diskusního pořadu Otázky Václava Moravce.
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v pražském studiu České televize, kde 5. ledna vystoupil jako host diskusního pořadu Otázky Václava Moravce.
• 
ZDROJ: CTK - Michal Kamaryt

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud by prezident Miloš Zeman odmítl některého kandidáta na ministra, resort by dočasně vedl z pozice premiéra Bohuslav Sobotka (ČSSD). Sobotka v České televizi řekl, že by takový postup byl možný. Odmítnutí jmenování kandidáta není důvod, aby nebyla jmenována celá vláda, uvedl pravděpodobný budoucí premiér.

Bezmála čtyři měsíce po volbách by Česko mohlo mít novou vládu. Bohuslav Sobotka uvedl, že by se to mohlo stát již příští týden. Konkrétní termín však zatím dohodnutý není.

V případě odmítnutí některého kandidáta by Sobotka navrhoval jiného nominanta jen v případě, pokud by k tomu Zemana vedly závažné zákonné nebo ústavní důvody. Prezident nemůže podle Sobotky odmítnout jmenovat kandidáta na ministra například jen kvůli názorovým rozdílům.

„Pevně věřím, že k takovým komplikacím nedojde,“ zdůraznil ale Sobotka, který v případě sporů už dříve zmiňoval možnost kompetenční žaloby k Ústavnímu soudu.

Hovoří se o tom, že by Zeman mohl mít i kvůli osobním neshodám problém jmenovat například Lubomíra Zaorálka (zahraničí) a Jiřího Dienstbiera (ministr bez portfeje). Sám se také nechal slyšet, že do funkce ministra obrany by nejmenoval Martina Stropnického, kterého navrhuje hnutí ANO.

Sobotka změny nepředpokládá

Sobotka uvedl, že by bylo možné, aby místo ministra vedl jeden nebo dva resorty. Naposledy se v této situaci ocitl expremiér Petr Nečas (ODS), který dočasně vedl ministerstvo obrany. Sobotka v seznamu kandidátů na ministry nové vlády ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL nepředpokládá změny, označil jej ale za předběžný. Koalice chce seznam oficiálně zveřejnit v pondělí po podpisu koaliční smlouvy. „Koalice bude stát za návrhem, který oficiálně předloží prezidentu republiky,“ řekl.

Po podpisu koaliční smlouvy bude podle Sobotky zcela na prezidentovi, kdy jmenuje premiéra a následně vládu. Není stanoven žádný konkrétní termín, uvedl Sobotka. Se Zeman prý zatím mluvil obecně o lednu.

Kalousek: Zeman nemá důvod nejmenovat premiéra

Jeden originál koaliční smlouvy Sobotka doručí Zemanovi, mělo by to prý být někdy příští týden. Na této schůzce prý bude řeč o konkrétních termínech pro jmenování ministerského předsedy a kabinetu. Mezi oběma ústavními kroky podle Sobotky není nutná nějaká delší lhůta.

Pro to, že Zeman ještě nejmenoval předsedu vlády, neexistuje podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska žádný zveřejnitelný důvod. Tím podle Kalouska je, „že se mu nechce“. Zeman se snaží „velmi intervenovat“ a dělat vše proto, aby mohl personální složení vlády co nejvíce ovlivnit, řekl dnes Kalousek v Partii televize Prima.

Přehled kandidátů na členy vznikající vlády
ČSSD (pravděpodobní kandidáti dle informací ČTK):
Premiér: Bohuslav Sobotka
Ministr práce a sociálních věcí: Petr Krčál
Ministr pro legislativní radu vlády, lidská práva a rovné příležitosti: Jiří Dienstbier
Ministr průmyslu: Jan Mládek
Ministr školství: Marcel Chládek
Ministr vnitra: Milan Chovanec
Ministr zahraničí: Lubomír Zaorálek
Ministr zdravotnictví: Svatopluk Němeček
ANO 2011 (jména potvrzena):
Ministr financí a vicepremiér pro ekonomiku: Andrej Babiš
Ministr dopravy: Antonín Prachař
Ministr obrany: Martin Stropnický
Ministryně pro místní rozvoj: Věra Jourová
Ministryně spravedlnosti: Helena Válková
Ministr životního prostředí: Richard Brabec
KDU-ČSL (jména potvrzena):
Ministr bez portfeje pro vědu a inovace: Pavel Bělobrádek
Ministr kultury: Daniel Herman
Ministr zemědělství: Marian Jurečka.

Pavel Páral: Koalice hloupých nápadů

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery