Soud se bude znovu zabývat Čapím hnízdem, zrušil rozsudek | e15.cz

Soud se bude znovu zabývat Čapím hnízdem, zrušil osvobozující rozsudek

Soud Andreje Babiše kvůli kauze Čapí hnízdo: Jana Nagyová (6.1.2023)
Soud Andreje Babiše kvůli kauze Čapí hnízdo: Jana Nagyová (6.1.2023)
• 
ZDROJ: Blesk:Renata Matějková

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
4

Vrchní soud v Praze zrušil rozsudek, kterým na začátku ledna pražský městský soud zprostil obžaloby bývalého premiéra a předsedu ANO Andreje Babiše a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou. Kauzou Čapí hnízdo se tak bude muset městský soud znovu zabývat. Vyplývá to ze zápisu v justiční databázi. O případu soud rozhodoval v neveřejném zasedání ve čtvrtek, rozhodnutí nemůže komentovat, dokud nebude doručeno státnímu zástupci a obhájcům.

Z databáze Infosoud vyplývá, že bylo „rozhodnutí soudu prvního stupně zrušeno a věc byla vrácena soudu prvního stupně k novému projednání“. Babiš dnes v televizi CNN Prima News řekl, že o věci informace nemá. Kauza je podle něj stará 16 let a jde o účelové politické trestní stíhání.

Vrchní soud ve čtvrtek informoval o tom, že v neveřejném zasedání rozhodl o odvolání, které podal státní zástupce Jaroslav Šaroch. Ten požadoval zrušení zprošťujícího rozsudku. Podle mluvčí soudu Kateřiny Kolářové bude nyní usnesení odvolacího soudu písemně vyhotoveno a následně rozesláno procesním stranám prostřednictvím soudu prvního stupně. Vzhledem ke složitosti věci podle ní nelze písemné vyhotovení rozhodnutí očekávat dříve než za měsíc. Do té doby nebude soud rozhodnutí komentovat.

Babišův obhájce Michael Bartončík ve čtvrtek sdělil, že rozhodnutí nemůže komentovat, dokud s ním není seznámen. Obdobně se vyjádřilo i Vrchní státní zastupitelství v Praze a pražské městské státní zastupitelství. „Reakci si dovolím poskytnout až ve chvíli, kdy z ověřeného zdroje budeme obeznámeni se způsobem vyřízení věci odvolacím soudem,“ napsal mluvčí městských žalobců Aleš Cimbala.

Obžaloba v kauze Čapí hnízdo tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle vyšetřovatelů to udělal proto, aby společnost zdánlivě splňovala podmínky k získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Babiš i Nagyová vinu od počátku odmítají.

Podle nyní zrušeného rozhodnutí Městského soudu v Praze se ale v řízení neprokázalo, že Babiš s Nagyovou vyčlenili společnost Farma Čapí hnízdo z holdingu Agrofertu účelově proto, aby mohli požádat o dotaci. Agrofert z Babišových svěřenských fondů a Farma Čapí hnízdo si navíc podle soudce Jana Šotta vzájemně nekonkurovaly na stejném relevantním trhu.

Policie se případem zabývala od roku 2015, Babiš s Nagyovou byli stíháni od roku 2017. Babiše musela ke stíhání několikrát vydat Sněmovna, nejprve v září 2017, následně v lednu 2018 v novém složení a naposledy v březnu 2022. Pražský městský soud případ projednával od loňského září, nepravomocný osvobozující rozsudek vynesl letos v lednu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video