Spojené státy darují Česku 2,7 miliardy na modernizaci armády

Senát souhlasil s nasazením až 1200 českých vojáků na východní hranici NATO

Senát souhlasil s nasazením až 1200 českých vojáků na východní hranici NATO Zdroj: Koťátko Jiří / E15

Trénink aktivních záloh Armády ČR ve Vyškově
Trénink aktivních záloh Armády ČR ve Vyškově
3
Fotogalerie

Česká republika dostane od USA podporu 106 milionů dolarů (zhruba 2,7 miliardy korun) na modernizaci armády, částečnou kompenzaci dodávek na Ukrajinu, která čelí ruskému útoku, a kybernetickou ochranu. Schválil to americký Kongres. Uvedly to úřad vlády, české ministerstvo obrany a americké velvyslanectví v Praze.

Sto milionů dolarů půjde z amerického programu Zahraničního vojenského financování jako součást Kongresem schváleného druhého balíčku pomoci Ukrajině. Šest milionů dolarů z Fondu pro čelení ruskému vlivu podpoří vybudování týmů kybernetické ochrany, které vzniknou v české armádě, uvedlo ministerstvo.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) americká finanční pomoc dokazuje, že klíčoví spojenci ČR vědí o české podpoře Ukrajině a oceňují ji. „I díky těmto prostředkům budeme schopni ještě lépe a rychleji nahradit vojenský materiál, který jsme darovali našim ukrajinským přátelům a zrychlit postupnou modernizaci armády,“ dodal.

Šéf obranného průmyslu o zbraních pro Ukrajinu: Nebudou chybět Česku?

Video placeholde
• Markéta Volfová, Lukáš Červený

Podobně se vyjádřila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). „Dar vnímáme právě jako výraz uznání za to, jak Česko od začátku konfliktu Ukrajině pomáhá a jak zodpovědně se stavíme k bezpečnosti své a našich spojenců,“ řekla. Peníze podle ní půjdou i na další pomoc Ukrajině. Česká republika patří mezi největší poskytovatele vojenské pomoci napadené zemi. Od začátku konfliktu před více než sedmi měsíci darovala Ukrajině vojenský materiál za víc než 3,8 miliardy korun.

„Velmi si ceníme České republiky za poskytnutí veškeré techniky a vybavení z vlastních skladů na obranu Ukrajiny,“ uvedla americká chargé d’affaires Christina Agorová. Kongres podle ní také umožnil americkému ministerstvu zahraničí poskytovat z programu Zahraničního vojenského financování půjčky na rozšíření bezpečnostní kapacity spojenců v NATO.

Takzvané nasaditelné týmy kybernetické ochrany představují software a hardware, který budou používat různé jednotky české armády. „Potřebujeme hardware a software, který si vezmeme do operací. Moderní armádní techniku musíme i moderně chránit, antivir na to nestačí,“ uvedl brigádní generál Miroslav Feix.

Spojené státy počátkem září oznámily, že Washington hodlá poskytnout Ukrajině a 18 dalším zemím dohromady dvě miliardy dolarů ve formě půjček a dotací na nákup amerických zbraní. Jedna miliarda má podle agentury AP připadnout Ukrajině a zbytek dalším státům.

Peníze by Česko mohlo získat také od Evropské unie. Z jejích fondů by mohlo dostat proplaceno až 80 procent vojenské pomoci, kterou poslalo na Ukrajinu, uvedla Černochová v polovině září. Jakou konkrétní pomoc Česko Ukrajině poskytlo, nechce ministerstvo z bezpečnostních důvodů komentovat. Podle neoficiálních informací a podle zpráv z fronty šlo o tanky, vrtulníky nebo raketomety.