Foldyna odchází z ČSSD | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

„Stala se zpupnou vrchností, která pohrdá obyčejnými lidmi.“ Foldyna odchází z ČSSD

ČTK, vaj

Bývalý místopředseda strany a nynější poslanec Jaroslav Foldyna oznámil odchod z ČSSD. V prohlášení uvedl, že stranu opustí v úterý.

Foldyna se naposledy dostal do sporu s vedením strany před dvěma týdny, kdy ve Sněmovně hovořil o tom, že se organizace Člověk v tísni a její ředitel Šimon Pánek snaží ovlivnit volbu ombudsmana.

ČSSD je podle Foldyny dnes tím, proti čemu původně vznikla. „Stala se zpupnou vrchností, která obyčejnými lidmi pohrdá, ačkoli se tváří, že tomu tak není. Protože s tímto stavem strany nehodlá její vedení nic dělat, a já sám nemám možnost, jak bych mohl na situaci cokoli změnit, nezbývá mi než ČSSD po třiceti letech členství opustit,“ uvedl Foldyna.

Pedseda ČSSD Jan Hamáček ohlášený odchod poslance Jaroslava Foldyny ze sociální demokracie očekával. Foldyna se podle něj i dalších představitelů vedení ČSSD se stranou především ideově rozešel už před delší dobou, nyní to jen zformalizoval.

Vedení ČSSD rozhodlo, že Foldynu za výroky o straně nevyloučí

Foldyna v polovině února mluvil o snahách ovlivnit volbu ombudsmana v neprospěch později vítězného Stanislava Křečka. Uvedl tehdy, že se dozvěděl o tom, že Pánek poslal předsedům stran SMS. V nich jim podle Foldyny „v podstatě vyhrožoval problémy“, pokud budou volit Křečka. Existenci SMS odmítli opoziční politici i Člověk v tísni, představitelé ČSSD výrok odsoudili a shodovali se v tom, že Foldynovo chování bude probírat stranické vedení i poslanecký klub.

Foldyna byl místopředsedou ČSSD zhruba rok do loňského března. K současnému vedení, především místopředsedovi a ministrovi zahraničí Tomáši Petříčkovi, ale také zástupcům pražské organizace byl Foldyna dlouhodobě kritický. Místopředsedům ČSSD vyčítal to, že nedělají politiku, kvůli které strana vznikla. Před dvěma týdny uvedl, že plánuje odchod ze strany, pokud ji neopustí místopředsedové, kteří ji podle něj táhnou ke dnu.

Ústecký poslanec Foldyna spolu s šéfem krajské ústecké ČSSD Miroslavem Andrtem čelili loni v září hlasování o vyloučení ze strany. Na předsednictvu ČSSD sice byla pro jejich konec většina přítomných, nešlo ale o požadovanou nadpoloviční většinu všech členů tohoto orgánu. Předseda ČSSD Jan Hamáček tehdy hlasování označil za silné varování, aby členové případné vnitrostranické spory neřešili na veřejnosti.

Počet lustrací klesl na historické minimum. Vnitro se jich ale zbavovat nechce

Autor: ČTK, vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!