Startupista politikem. Zakladatel Donia opustí vedení, aby spojil jméno s hnutím STAN

David Procházka, zakladatel startupu Donio

David Procházka, zakladatel startupu Donio Zdroj: Web Davida Procházky

Mladé firmy v Česku rostou v paralelní struktuře vedle státu. Oba světy měly dosud společné snad jen to, že občas dokázaly spálit velké množství peněz. Nyní se možná trochu promísí, pokud se ze čtvrtého místa kandidátky hnutí STAN dostane na pražský magistrát David Procházka, zakladatel a šéf startupu Donio. Z karlínských kanceláří, kde se o politice příliš nediskutuje, by odešel, aby na magistrátu pracoval na městské podpoře startupů i posílení sociální politiky.

Je to trochu zvláštní situace, Procházkův obličej se jednoho dne objevil na billboardech po celé Praze. Pražské hnutí STAN kromě něho láká voliče z propagačních materiálů už jen na lídra kandidátky Petra Hlaváčka, současného náměstka primátora pro oblast územního rozvoje.

Hlavní marketingovou zbraní Starostů jsou tak dva nestraníci, kteří s hnutím STAN ještě na začátku roku neměli nic moc společného. Pak ale vyšla najevo kauza organizované korupce pod vedením šéfa pražské buňky Petra Hlubučka a bylo nutné pročistit kandidátku. Hlaváček si na ni přivedl své koně.

Průvodce komunálními volbami

Video placeholde
• Videohub

Zřejmě ten nejvýraznější je právě Procházka, mladý startupista, který naučil Čechy během posledních tří let darovat peníze na dobročinné projekty prostřednictvím platformy Donio. Vybrala za tu dobu přes půl miliardy korun. Procházka říká, že se s Hlaváčkem ještě před pár měsíci ani neznal, teď ovšem tvrdí, že právě jeho osoba a vize ho přesvědčily dát všanc své jméno a vhrnout se do politiky. „Vždy jsem měl politické ambice,“ říká Procházka.

Přiznává přitom, že jeho kandidatura je trochu kalkul. „Byl to sňatek z rozumu z obou stran. Hnutí STAN potřebovalo totální očistu,“ vysvětluje mladý startupista. „Pro mě to byla skvělá nabídka – stát se bez jakékoli politické zkušenosti čtyřkou ve straně, která má šanci na zvolení, to se děje jednou za dvacet let,“ pokračuje.

Hlaváček vysvětluje Procházkovo angažování trochu jinak: „Davida jsem si vybral na kandidátku, protože si myslím, že v politice je kromě zkušeností třeba i nová energie, drive a mladý pohled.“

Na otázku, kam se umisťuje na politickém spektru, odpovídá Procházka neurčitě. „Na střed. Progresivní liberalismus. Chápu to jako soucitný kapitalismus, jestli vůbec takový být může,“ říká. Paradoxně tak do hnutí, jež se nepřiklání ani k jedné straně spektra, poměrně zapadá.

„Praha má být městem inovací, zároveň ale musí být sociálně empatická a myslet na ty křehké skupiny, jako jsou matky samoživitelky nebo postižení, zkrátka ti, kteří potřebují pomoc. A tohle všechno v sobě David má,“ říká Hlaváček.

Zakladatel Donia představil dva programové body: vznik Prague Innovation Invest, což by měla být v podstatě agentura na podporu startupů v Praze, a silnější sociální politiku. Ani jeden z cílů se přitom nedá označit za typický pro hnutí STAN, které se tradičně spíše soustředí na rozdělování peněz nebo na větší nezávislost samospráv. 

Pro vznik agentury, která by propojovala město s pražskými startupy, má podporu i předních českých startupistů, jako jsou Michal Šmída (Twisto), Michal Menšík (DoDo) a Tomáš Čupr (Rohlík). „David často zmiňuje svůj plán na vznik startupového inkubátoru, čemuž velmi fandím, protože v Praze máme opravdu mnoho talentů a nadějných podnikatelů. Platformy pro jejich rozvoj sice existují, ale hlubší propojení s městem dosud chybí, což je škoda,“ říká Michal Menšík. 

O finanční podpoře od úspěšných byznysmenů ovšem nemůže být řeč už proto, že se české startupy obecně snaží fungovat co nejapolitičtěji. „Je to trochu na hraně, lidi z tohohle oboru nechtějí posílat peníze na transparentní účet kandidáta za STAN,“ říká Procházka. „Svoji podporu jsem vyjádřil Davidovi, ovšem to neznamená, že bych podporoval hnutí, za které kandiduje,“ říká výmluvně Šmída z Twista. 

Podporu má Procházka od investiční skupiny Miton, jež přede dvěma lety vložila do Donia kolem patnácti milionů korun. „Do Davidova příběhu kandidatura velmi dobře zapadá. Přes Donio už se na pomoc jednotlivcům i organizacím vybralo bezmála půl miliardy korun, nicméně ne vše jde řešit penězi. Někdy je třeba se angažovat i politicky, když chcete změnit věci k lepšímu. A čím více mladých lidí do politiky půjde, tím lépe pro tuto zemi,“ říká partner Mitonu Tomáš Hodboď, který má od začátku spolupráci s Doniem na starosti. 

Ač s politikou nechtějí být spojováni, zmínění byznysmeni by ovšem podle Procházky byli ochotni expertně přispět ke vzniku zmíněné startupové agentury. 

Prague Innovation Invest by měl mít trojí roli. Za prvé by měl připravit pro startupy vhodnou legislativu, například v oblasti zaměstnaneckých akcií, a následně ji i prosazovat mezi politiky. Za druhé by měl využít sítě partnerských měst a navázat s nimi spolupráci pro případné propojování s byznysem. Za třetí Procházka mluví o ambiciózním plánu vytvořit v Praze – ideálně v Kasárnách Karlín – coworkingový prostor západního typu.

„Coworkingy v Praze nějaké jsou, ale není jich tolik. Rozhodně tu nejsou takové jako ve Švýcarsku nebo v Berlíně, kde se poskytuje i ubytování,“ nastiňuje vizi.

Druhým pilířem jeho politické práce by měla být sociální politika. „Myslím si, že ve 21. století by mělo být každé město více či méně schopné postarat se o své občany. Je to dlouhodobá rovina, bezdomovectví má i ekonomickou stránku věci,“ vysvětluje Procházka s tím, že v této oblasti se mu zamlouvá například projekt Housing First, který v posledních letech fungoval v Brně. Zjednodušeně jde o znovuzačlenění lidí bez domova zpět do společnosti tím, že jim město poskytne městské byty za zvýhodněných podmínek.

Procházka si je ovšem vědom, že sociální politika je pro politickou komunikaci těžko uchopitelné téma. „Dlouhodobě to má velký smysl. Ale volič se podívá a řekne si: za čtyři roky za byty pro bezdomovce utratíš čtyřikrát tolik oproti tomu, než kdybys je reguloval. Ale už nevidí, že za další tři volební období se to vyrovná. Ze všech možných rovin je to správně,“ říká.

Na otázku, jak by upřednostňování lidí bez domova při rozdělování městského bytového fondu vysvětlil voličům v době, kdy mnozí mají problém zaplatit účty, odpovídá, že neví. „Chápu, že pro mladé lidi je složité sehnat bydlení, ale na druhé straně neznám tolik mladých lidí, kteří by byli kvůli tomu na ulici, nějaké bydlení ve finále seženou,“ stojí si za svým Procházka.

Je na něm vidět, že má chuť věnovat se politice naplno. A to i kvůli tomu, že z platformy Donio, kterou v roce 2019 založil a dodnes ji řídí, by v případě zvolení odešel. „Pokud bychom se tam dostali, chtěl bych být neuvolněný zastupitel a zkusit naplnit vize. Nechtěl bych tam jednou za dva měsíce přijít, zvednout ruku a odejít. To by se hodně promítlo do fungování Donia,“ vysvětluje.

Politické angažmá bere vážně, seznamuje se s politiky z ostatních politických stran, kteří pravděpodobně zasednou v zastupitelských lavicích. „Dělám si takový průzkum v rámci všech stran,“ vysvětluje. Pokud se tak Starostové nakonec na magistrát dostanou, což nemusí být tak jisté, pražská politika získá zajímavou postavu přicházející z poněkud nezvyklého prostředí.