Kasárna Karlín. Z chátrajícího kolosu by mohl být startupový inkubátor

Zanedbané stavby - Kasárna Karlín

Zanedbané stavby - Kasárna Karlín Zdroj: Jan Štěpánek, foto: Michaela Szkanderová

Kasárna Karlín by se mohla stát startupovým inkubátorem.
Kasárna Karlín by se mohla stát startupovým inkubátorem.
Nová funkce karlínských kasáren ještě není jistá. Mohly by zde vzniknout byty nebo se rozšíří společensko-kulturní akce.
Kasárna Karlín by se mohla také stát startupovým inkubátorem.
Nyní si část prostor pronajímá spolek Pražské centrum.
12
Fotogalerie

Kasárna Karlín znají Pražané z posledních let především jako nádvoří plné lavic, stolů a židlí, kam chodí posedět s půllitrem piva. Vnitřní prostory jsou ale již léta z větší části nevyužity. To by se mělo začít brzy měnit. Město chce kasárna získat do svého vlastnictví a areál přebudovat. Ve hře je vznik studentského bydlení, společensko-kulturní hub a nově také útočiště startupů.

Budovu kasáren se ministerstvo obrany snažilo několikrát prodat, naposledy s cenovkou 620 milionů korun. To se mu nepodařilo a v roce 2016 přešla kasárna do správy ministerstva spravedlnosti, které zde plánovalo vybudovat justiční palác. Práce na projektu ale nikdy nebyly zahájeny. Dočasně stát  budovu pronajal spolku Pražské centrum, který z kasáren postupně vybudoval kulturní centrum Karlína.

O kasárna ale už řadu let usiluje Praha a chce je získat do svého vlastnictví. Vyjednávání o směnách majetku mezi hlavním městem a Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) se podle slov prvního náměstka pražského primátora Petra Hlaváčka (TOP 09 a STAN/Spojené síly pro Prahu) po dvou letech konečně blíží k cíli. Praha se státem smění nemovitosti v celkové hodnotě čtyř miliard korun. Ve druhé směně Praha převede na stát téměř celý areál Nemocnice na Bulovce a jako protihodnotu získá karlínská kasárna.

Detaily převodních smluv už jsou podle náměstkových slov téměř vyřešeny a v září by je měla schválit městská rada. Definitivní souhlas musí udělit i zastupitelstvo, ke kterému se smlouvy dostanou až po zářijových komunálních volbách. Po vyřešení majetkoprávních vztahů začne město řešit konkrétní náplň budovy, několik nápadů ale má už nyní.

„Představujeme si, že tuto unikátní budovu využijeme především jako kombinaci studentského bydlení se zachováním společensko-kulturních funkcí, které se osvědčily v posledních letech. Byly bychom rádi, aby tu kromě alternativní scény našly místo také stálé expozice nebo knihovny, aby si tu každý přišel na své,“ předkládá nápady náměstek Hlaváček. Podmínkou zůstává rozproudění života v centru města.

Podívejte se ve videu, jak se změní další části Prahy

Video placeholde
Prahu čekají v příštích letech velké změny • Videohub

S novým návrhem přišel David Procházka, zakladatel dárcovské platformy Donio, který je také čtyřkou Starostů a nezávislých na pražské kandidátce. Z kasáren by chtěl vybudovat startupové centrum, které usnadní začínajícím firmám rozjezd podnikání. „Podpora startupů je u nás slabá a já bych to chtěl v Praze změnit. Stačí se podívat do Berlína, který se stal díky poskytování prostor mladým firmám naprostým startupovým hubem, nejsilnějším v Evropě,“ říká Procházka.

Prostory by chtěl startupům poskytnout výměnou za jejich údržbu a správu. Plusy vidí i ve vytvoření komunity, která by v opuštěné budově mohla vzniknout, pokud by její část byla přebudována na byty. „I vzhledem k poloze v Karlíně, kancelářském srdci Prahy, je to podle mě absolutně skvělé místo. Celou iniciativu bych chtěl rozjet založením instituce Prague Innovation Invest, která by všechny aktivity týkající se startupů zastřešila,“ nastínil své plány Procházka.

Podporu si představuje nejen na úrovni investic, ale i na úrovni provozní či ideové. Pro Prague Innovation Invest by proto rád získal tři zakladatele úspěšných českých startupů – Tomáše Čupra z Rohlíku, Michala Menšíka z DoDo a Michala Šmídu z Twista – kteří by se startupy sdíleli své know-how.

Budova bude výzvou i z architektonického pohledu. „Architekti se budou muset poprat s propojením památkově chráněné budovy s moderní a udržitelnou architekturou. Do budoucna by tu měla proběhnout významná soutěž na novostavbu, která kasárna citlivě doplní,“ nastínil budoucí vývoj Hlaváček.