Stát loni odepsal skoro 9 miliard daňových nedoplatků

peníze, finance

peníze, finance Zdroj: archiv E15

Daňový správa v loňském roce účetně odepsala 8,9 miliardy korun daňových nedoplatků. Ve srovnání s předchozím rokem je to o 2,4 miliardy odepsaných nedobytných daní více. Od roku 1996 činí celková suma daní, jejíž výběr finanční úřady vzdaly, 148,5 miliardy korun. Informoval o tom server Týden.cz.

„V loňském roce jsme odepsali 8,9 miliardy korun pro nedobytnost. Většinou se tak děje u nejstarších nedoplatků, u kterých už není reálně žádná naděje na jejich vymožení, a to buď z důvodu neexistence subjektu či absence jakéhokoliv majetku,“ řekl serveru generální ředitel české daňové správy Jan Knížek.

Podle něj to ale neznamená, že odpisem daňová správa trvale rezignovala na dlužnou částku. „Jde do určité míry pouze o evidenční úkon v souladu s daňovým řádem, a pokud neuplyne celková lhůta pro placení daně, máme stále právo daň vybrat, kdyby se v budoucnu ukázalo, že se například majetkové poměry změnily nebo se objevil právní nástupce,“ dodal Knížek.

Ke konci loňského roku daňová správa evidovala celkové daňové nedoplatky za 118,8 miliardy korun. Ve srovnání s předchozím rokem se objem zvýšil o 12,4 miliardy korun.