Stát miliardové pozemky na Žižkově nevydá. Zřejmě šlo o podvod

Pozemky v pražské městské části Žižkov, na nichž stojí bytový komplex Metrostavu, Emilie Bednářová od státu nedostane. Žádala o ně v restituci, pražský pozemkový úřad ale rozhodl, že jí stát pozemky nevydá. Podle Transparency International šlo zřejmě o podvod. Případ už vyšetřuje policie.

Krajský pozemkový úřad pro Prahu v prosinci 2012 přiznal Bednářové nárok na část požadovaných pozemků. Ústředí Státního pozemkového úřadu však následně případ přezkoumalo a výroky pražské pobočky zrušilo.

Bednářová se prostřednictvím svého právního zástupce Daniela Honzíka odvolala. Ministerstvo zemědělství však zamítavý postoj potvrdilo a vrátilo případ pražskému pozemkovému úřadu k novému projednání a rozhodnutí.

Sousedka, ne příbuzná

Při prošetřování úřad mimo jiné potvrdil, že Bednářová byla sousedkou nikoliv příbuznou bratra původního majitele pozemků Jana Mária Bednáře, a minulou středu proto rozhodl pozemky Bednářové nevydat.

Že Bednářová, není příbuznou původního majitele, zjistili podle červencových Hospodářských novin právníci Metrostavu. Jejich zjištění v květnu potvrdilo ministerstvo zemědělství. I když jde o rozhodnutí v dílčím sporu restituentů proti Metrostavu, je možné ho vztáhnout i na ostatní pozemky, jež rodina vysoudila. Bednářové totiž patřila polovina všech restitučních nároků rodiny.

Detektivy Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zajímá, proč na zásadní nesrovnalost v příbuzenském vztahu nepřišli úředníci pozemkového úřadu už v roce 2009, když restituci schválili.