Stát v červnu šetřil, schodek rozpočtu klesl o sedm miliard | E15.cz

Stát v červnu šetřil, schodek rozpočtu klesl o sedm miliard

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: e15

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Schodek státního rozpočtu ke konci června klesl na 71,7 miliardy korun z květnových 79 miliard korun. Loni v červnu rozpočet vykázal deficit 62,9 miliardy korun. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 105 miliard korun, stát z něj tak již vyčerpal přes dvě třetiny. Podle ministerstva financí se ale letos nepodaří naplnit plánovaný výběr daně z přidané hodnoty (DPH).

„Vzhledem ke zhoršující se ekonomické situaci, která se projevuje zejména poklesem spotřeby veřejného i soukromého sektoru, nebude v letošním roce očekávané inkaso DPH naplněno,“ uvedlo MF. Nízké tempo růstu je prý způsobeno zejména meziročně nízkým příjmem v květnu, což je však i důsledek vysoké srovnávací základny v roce 2011, kdy bylo inkaso ovlivněno změnou úpravy uplatňování daně na vstupu. Ta může být nově uplatněna až po obdržení daňového dokladu.

Na DPH stát vybral 92,1 miliardy korun, což je meziroční pokles o 2,6 procenta. Rozpočet počítá s růstem o 15,5 procenta proti roku 2011. To ovlivňuje především novela zákona o DPH, která zvýšila sníženou sazbu daně z přidané hodnoty z deseti na 14 procent od 1. ledna 2012.

Na všech daních se do půlky roku vybralo 255,7 miliardy korun, což je meziročně o 2,6 procenta méně. Rozpočet přitom počítá s růstem daňových příjmů o 15,5 procenta, a to hlavně díky vyšší DPH, jejíž snížená sazba na začátku roku vzrostla z 10 na 14 procent.

MF upozornilo na to, že letos byla již v červnu převedena záloha plateb na regionální školství za červenec a srpen, zatímco loni byla většina zálohy na třetí čtvrtletí zaslána až v červenci. Po odečtení tohoto vlivu by schodek byl meziročně nižší než v pololetí roku 2011. Mezi další mimořádné vlivy, které opticky zvyšují meziroční schodek, jsou prý legislativní změny v DPH v roce 2011 a časový posun plateb u darovací daně za bezúplatné nabytí emisních povolenek.

Vývoj salda státního rozpočtu od ledna do června 2011/2012Autor: MF
Zdroj: MF

Dosažené celkové příjmy 504,6 miliardy korun byly meziročně nižší o tři miliardy korun, tedy o 0,6 procenta. Rozpočet po změnách počítá s jejich růstem o 7,2 procenta. Na meziroční pokles příjmů působí nejvíce daňové příjmy, jejichž inkaso je proti pololetí roku 2011 nižší o 6,9 miliardy korun (o 2,6 procenta). Rozpočet předpokládá růst o 7,3 procenta.

Celkové výdaje 576,4 miliardy korun čerpané ke konci června 2012 jsou o 5,9 miliardy korun, tedy o jedno procento, nad úrovní června 2011. Letošní rozpočet očekává po změnách nárůst výdajů o tři procenta.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video