Stavební spoření půjde využít na školné, plánuje resort financí | E15.cz

Stavební spoření půjde využít na školné, plánuje resort financí

Studenti
Studenti
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Pokud stát zavede školné na vysokých školách, je ministerstvo financí připraveno okamžitě rozšířit možnost využití státní podpory stavebního spoření na školné. Na semináři k novele zákona o stavebním spoření ve sněmovně to řekl náměstek ministra financí Radek Urban. Předseda Asociace českých stavebních spořitelen Vojtěch Lukáš řekl, že podle názoru asociace nemusí jít jenom o školné nebo zápisné, ale i o náklady na studium.

„V momentu, kdy bude schváleno školné, druhý den rozšiřujeme účelovost státní podpory stavebního spoření na možnost hrazení školného. Ten návrh je po dohodě s ministerstvem školství u nás připraven,“ řekl Urban.

Vláda v novele zákona navrhuje zavést účelovost státní podpory stavebního spoření. Šlo by ji využít pouze na bydlení nebo na spoření na stáří.

Lukáš řekl, že zavedení účelovosti stavební spořitelny respektují, protože toto opatření nemá fatální dopad na funkčnost stavebního spoření. Varoval ale před nárůstem administrativy, která se podle jeho výpočtu zvýší asi desetkrát. Stavební spořitelny budou podle něj muset kontrolovat účelovost státní podpory nejen u poskytovaných úvěrů, ale i u končících smluv.

Našetřené stavební spoření by mohlo jít i na penzi

Možnost převedení našetřených peněz do třetího penzijního pilíře, tedy penzijního spoření, označil Lukáš za rozumný návrh. Chtěl by ale, aby takto našetřené peníze zůstaly ve stavební spořitelně do doby, než klientovi vznikne nárok na důchod.

Lukáš se však postavil proti návrhu vlády, aby stavební spoření mohly vedle stavebních spořitelen nabízet i banky. Podle něj jde o „neověřený experiment“, který jde proti základní podstatě produktu. Argumentoval také tím, že stavební spořitelny nebyly založeny proto, aby se v budoucnu transformovaly na banky.

Novela zákona, která uvedené změny přináší, prošla ve Sněmovně začátkem února prvním čtením. Rozpočtový výbor ji doporučil zamítnout, protože při projednávání chyběli vládní poslanci. Opozice předlohu kritizuje a vyslovuje obavu, že jde o plíživý záměr stavební spoření zlikvidovat.

Náměstek Urban tyto obavy odmítá. „Produkt stavební spoření na český finanční trh patří,“ řekl na semináři.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.