Stovky zaměstnanců Liberty Ostrava přišly požádat o náhradu mzdy. Peníze dostanou nejdříve za 30 dní

Firma Liberty Ostrava přiznala, že je v platební neschopnosti a nemá na výplaty. Zaměstnává více než pět tisíc lidí.

Firma Liberty Ostrava přiznala, že je v platební neschopnosti a nemá na výplaty. Zaměstnává více než pět tisíc lidí. Zdroj: profimedia.cz

Stovky zaměstnanců hutní společnosti Liberty Ostrava v pondělí přišly do podnikového školicího střediska podat žádosti o náhradu mzdy od úřadu práce. Žádosti tam z úřadu práce přijelo vyřizovat deset mobilních týmů. Výplatní termín v podniku byl v pátek, huť na sebe ale minulý týden podala insolvenční návrh a oznámila, že je v platební neschopnosti a peníze na mzdy nemá.

„Předpokládáme, že vyřídíme denně 400 až 450 žádostí. Takže dá se nahrubo odhadnout, že tady budeme 14 dnů, ale podle potřeby to přizpůsobíme,“ řekl novinářům ředitel Krajské pobočky Úřadu práce v Ostravě Petr Prokop.

Dovnitř střediska začali zaměstnance pouštět od 09:00, to už stovky lidí čekaly ve frontě před budovou i několik hodin. „Jsme tu od 05:00. Šli jsme brzo, abychom pak nestáli na samém konci. Dva tři měsíce ještě vydržíme a pak se uvidí, jestli tady zůstaneme, nebo budeme hledat nějakou jinou práci,“ uvedl Dariusz ze skupiny polských zaměstnanců, kteří stáli v čele fronty. V ostravské huti pracují pět let, každý den dojíždějí z Polska 40 kilometrů.

Prokop řekl, že úřad musel posílit stavy zaměstnanců, aby nápor pracovníků Liberty zvládl. „Smyslem je, abychom žádost mohli zprocesovat a následně vyplatit tak, aby se co nejrychleji dostala k zaměstnancům. Je toho hodně, 5100 žádosti, takovou logistickou akci jsme ještě v minulosti nedělali, vždycky to byly maximálně vyšší stovky zaměstnanců, takže jsme požádali kolegy i z jiných krajských poboček, aby nám s tím pomohli,“ sdělil Prokop.

Předpokládá ale, že zaměstnanci dostanou peníze nejdříve za 30 dní. „Uděláme pro to maximum, aby se to maximálně zrychlilo,“ řekl Prokop. Žádosti zaměstnanců se vyřizují v součinnosti s personalisty Liberty.

„Zaměstnance pouštíme po menších skupinkách. Nejprve se jich ptáme, jestli mají u sebe veškeré doklady. Pokud jim něco chybí, posíláme je na kontaktní centrum, kde je kolegyně vybaví patřičnými doklady. Poté je posíláme do velké místnosti, kde jim další personál pomáhá s vyplněním, a následně nahoru, kde se všechno zkompletuje,“ popsal mluvčí huti Ivo Štěrba.

Celý proces zabere okolo deseti minut. „Od úterý už by měl fungovat rezervační systém. To znamená, že zaměstnanci by nemuseli stát a čekat venku,“ doplnil Štěrba.

Moravskoslezský hejtman Josef Bělica (ANO) v pátek oznámil, že kraj poskytne zaměstnancům Liberty bezúročnou půjčku 25 tisíc korun. Žádosti úřad přijímá rovněž ode dneška, první půjčky by mohl vyplatit ještě tento týden. Od pátku také funguje infolinka 800 023 800, na které krajský úřad poskytuje zaměstnancům Liberty finanční a sociální poradenství.

„Jsem velice rád, že kraj tak zareagoval, protože tímto zabrání tomu, aby někteří zaměstnanci skončili v rukou lichvářů. Věřím, že to bude rychlé,“ řekl předseda základní organizace OS KOVO Liberty ČR Petr Slanina. Uvedl, že na mzdy a půjčky už se ho ptaly desítky, možná i stovky lidí.