Ťok musí zvládnout tendr na mýto, řekl Sobotka | e15.cz

Ťok musí zvládnout tendr na mýto, řekl Sobotka

paj, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ministerstvo dopravy musí zvládnout otevřené výběrové řízení na obsluhu českého mýtného systému, je to priorita. Po dnešním setkání s ministrem Danem Ťokem (za ANO) to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Úřad by měl soutěž vypsat v první polovině příštího roku.

Setkání mělo vymezit hlavní cíle, kterých má úřad v příštím roce dosáhnout, uvedl premiér. Očekává, že jednotlivá ministerstva budou fungovat naplno až do vypršení mandátu, tedy do voleb příští rok na podzim. I ministr Ťok dnešní schůzku označil za příjemnou a ryze pracovní.

V oblasti mýta ministerstvo dopravy prosadilo tříleté prodloužení smlouvy se stávajícím dodavatelem, společností Kapsch, po konci letošního roku, kdy vyprší původní smlouva. "Je velmi důležité, aby tento prostor tří let byl využit, aby nebyl problém to vysoutěžit," uvedl Sobotka. Ministr jej prý ujistil, že systém bude bez obtíží fungovat i po 1. lednu 2017.

Ťok dnes zopakoval, že prodloužením smlouvy s Kapschem úřad nejenom nakoupil čas pro přípravu výběrového řízení, ale byla to i nezbytná podmínka, aby ministerstvo mohlo novou soutěž vypsat.

Úřad totiž podle původní smlouvy z roku 2006 neměl dohodnutou součinnost s Kapschem při přechodu na nového provozovatele a podle ministerstva nemůže před vypršením smlouvy plně nakládat s daty k systému. To podle Ťoka dodatek s Kapschem do budoucna řeší.

Další oblastí, kterou premiéra v resortu dopravy zajímala, je čerpání dotací z evropského operačního programu Doprava II. Ministerstvo pro místní rozvoj jej zahrnulo mezi ohrožené programy, u nichž je nebezpečí nevyčerpání evropských prostředků. Podle Ťoka ale není čerpání tohoto sedmiletého dotačního programu ohroženo.

Během příštího roku mají být podle Ťoka rovněž zahájeny práce na devíti velkých infrastrukturních stavbách, které vláda považuje za prioritní a pro které vyjednala výjimku u Evropské komise v oblasti získání posudků vlivu na životní prostředí (tzv. EIA). Podle premiéra je nyní nutné, aby do konce roku vydalo stanoviska k obnoveným procesům EIA ministerstvo pro místní rozvoj a ministerstvo dopravy poté co nejrychleji získalo příslušná stavební povolení.

Ťok rovněž ujistil premiéra, že zatím není ohrožený termín zprovoznění dálnice D8 do německých Drážďan, který je plánován na 17. prosince. Na stavbě se totiž nedávno vyskytly problémy se stabilitou podloží nedaleko budované estakády u Prackovic. Problémy se stabilitou připustilo ministerstvo zhruba před měsícem a uvedlo, že bude situaci monitorovat. Pokud by se ale vyskytly problémy s bezpečností nově otevřené komunikace, je úřad připravený termín zprovoznění odložit.

Přestože premiér v minulém týdnu fungování ministerstva dopravy kritizoval, během dnešního setkání se podle Sobotky otázka možného Ťokova odchodu z vlády neřešila.

Sobotka v sobotu v Právu prohlásil, že Ťok by mohl odvádět lepší práci. Uvažoval by o jeho výměně, kdyby mohl udělat revizi u členů vlády z koaličních stran. Koaliční smlouva však podmiňuje změny u resortů ANO a lidovců souhlasem jejich předsedů.

V souvislosti se změnou ministrů v čele resortů ČSSD, kterou Sobotka ohlásil v pátek, premiér Babiše a předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka několikrát vyzval, aby změny zvážili také. Oba sdělili, že o nich neuvažují.

Ministr financí Babiš ráno před Sobotkovým jednáním s Ťokem řekl, že se premiér snaží schůzkami odvést pozornost od vnitřních problémů ČSSD. Očekával by také, že ho Sobotka bude o schůzkách předem informovat. Sobotka řekl, že Ťokův konec dnes nebyl na programu jednání. "To je věc, kterou budu diskutovat s předsedy koaličních stran, pokud bych se rozhodl předložit další změny ve vládě," uvedl. Babiš dnes řekl, že se se Sobotkou setká 7. prosince.

Ťok z dnešní schůzky nemá pocit, že by měl být odvolán. Nechtěl komentovat otázku, zda premiérovy ohlášené schůzky nejsou motivovány situací ČSSD. "Nemělo by to výšku, abychom si tyhlety věci vyprávěli," řekl novinářům. Schůzku označil za příjemnou a ryze pracovní. "Měl jsem možnost vysvětlit kroky, které ministerstvo dělá," dodal.

Mezi úkoly, které mu Sobotka dal, cítí Ťok největší slabinu zřejmě v čerpání evropských dotací. Zdůraznil, že systém, ve kterém se účtuje, není dokonalý. Současně ale odmítl, že by za to mohla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). Jde podle něj o dědictví po předchozích vládách. Nebojí se ale o to, že by peníze nakonec nebyly vyčerpány.

Autor: paj, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video