Tominová chystá obří tendr na výplatu dávek | E15.cz

Tominová chystá obří tendr na výplatu dávek

Michaela Marksová Tominová
Michaela Marksová Tominová
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Soutěž na informační systém pro vyplácení dávek chystá ministerstvo práce, hodlá ho vypsat již v září. Zakázka by měla vyjít na 1,8 miliardy korun. Úřady se totiž na přelomu roku vrátily ke starému OKsystému. Kritizovaný nový systém, který zaváděl resort pod vedením Jaromíra Drábka, antimonopolní úřad kvůli pochybením při výběru zakázal používat.

Tendr je součástí dlouhodobého řešení, které resort plánuje. Ze soutěže má vzejít dodavatel informačního systému pro zpracování sociálních dávek i agendy zaměstnanosti. Měl by zajistit také správu, údržbu, provoz a rozvoj.

„Dlouhodobé cíle nejsou až tak dlouhodobé. Ten horizont je konec roku 2015. Bez toho bychom nezajistili provoz a rozvoj v roce 2016,“ řekla před nedávnem náměstkyně ministryně práce Iva Merhautová (KDU-ČSL).

Nový systém pro výplatu dávek měl resort od roku 2012. Ministerstvo pod vedením Jaromíra Drábka (TOP 09) ho nepořídilo v tendru, připojilo se jen k rámcové smlouvě vnitra s firmou Fujitsu. Znalecký posudek už loni doporučoval místo něj kvůli nemožnosti úprav pořídit systém úplně nový.

Potíže se systémy a tendry
Antimonopolní úřad na přelomu roku zakázal kvůli porušení zákona o zakázkách při výběru systém z doby Jaromíra Drábka používat, úřady se vrátily ke staronovému OKsystemu. Na něj je zatím smlouva do konce roku. Tendr na nový systém začala chystat už Drábkova nástupkyně Ludmila Müllerová (TOP 09). Soutěž chtěla odstartovat loni v červenci, zakázka měla stát 1,4 miliardy. Koníček přípravy zastavil, podle něj bylo nutné začít od začátku.

Ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD) před nedávnem řekla, že resort vybuduje kompletně novou infrastrukturu informačních technologií. „Nechceme nic uspěchat. Chceme, aby bylo vše v pořádku, aby systémy dlouhodobě fungovaly, aby to celé bylo maximálně transparentní i maximálně hospodárné,“ uvedla Marksová.

Merhautová uvedla, že od loňského července do konce letošního ledna do nástupu nové vlády se žádná výběrová řízení nepřipravovala a nekonala. Resort tak řádné soutěže nestihne a bude nejspíš vládu žádat o povolení výjimečného postupu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video