U muničního skladu ve Vrběticích se ozvaly rány, zřejmě z petard | E15.cz

U muničního skladu ve Vrběticích se ozvaly rány, zřejmě z petard

Ostrahu areálu ve Vrběticích převzala armáda
Ostrahu areálu ve Vrběticích převzala armáda
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hlídky v okolí ostře střeženého areálu ve Vrběticích na Zlínsku, kde loni vybuchly dva muniční sklady, v pátek vpodvečer zaslechly několik slabých ran. Kvůli explozím dnes dopoledne pyrotechnici zahájili průzkum muničního areálu a skladiště monitoroval vrtulník s termovizí, avšak žádné stopy po nových neřízených výbuších policejní experti neobjevili. Rány podle policie zřejmě způsobila zábavní pyrotechnika odpálená v některé z okolních obcí.

„Vše je v pořádku. Pozemní ani vzdušná kontrola neodhalila žádný problém, že by šlo o neřízené výbuchy. Dnes odpoledne proto pokračoval plánovaný pyrotechnický průzkum,“ řekl ČTK policejní mluvčí Petr Jaroš. Slabé rány podle něj pravděpodobně způsobila zábavní pyrotechnika odpálená v nedalekých obcích. „Podle některých poznatků došlo v daném období k několika výstřelům zábavní pyrotechniky v blízkém Slavičíně. Chceme upozornit obyvatele dotčených obcí, že výzva, aby nepoužívali zábavní pyrotechniku, nadále platí. Každý výstřel může zkomplikovat další práce v areálu muničních skladů,“ upozornil dnes Jaroš.

Odvoz munice z areálu ve Vrběticích by měl začít podle plánu, tedy tento měsíc. Zatím na tom nic nemění ani skutečnost, že pyrotechnici čistící areál od rozházené munice musí již více než týden pracovat pomaleji kvůli sněhu. Hrozilo, že pokud by sněhu napadlo více, pyrotechnici by museli práci ukončit. Naštěstí v regionu leží jen několik centimetrů sněhu a je možné, že díky oteplení jej ubude. V otevřeném terénu však nyní v rojnicích pyrotechnici kvůli sněhu pracovat nemohou, nebylo by to bezpečné.

Pyrotechnici poškozenou munici neschopnou převozu likvidují přímo na místě, poslední takový řízený výbuch byl minulou sobotu. „Další zatím není plánovaný,“ uvedl Jaroš. Munici schopnou převozu pyrotechnici shromažďují. Asi 14 kilometrů dlouhý bezpečnostní okruh střeží armáda. Na místě je vždy kolem 200 vojáků.

Převoz munice překazil další výbuch

Areál byl po loňském říjnovém výbuchu, kdy explodoval sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a zbraní, už připraven k odvozu munice, překazila to ale 3. prosince další exploze. Tehdy vybuchl sklad číslo 12 s 98 tunami vojenského materiálu. Podle ministerstva vnitra bylo v areálu ve 27 skladech uloženo asi 7000 tun materiálu včetně 1000 tun výbušniny. Firmy, které si sklady pronajímají, část munice odvezou svým zákazníkům. Zbytek se přemístí do skladů v Květné na Svitavsku.

Oba vybuchlé sklady si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení.

Ve Vrběticích zřejmě někdo manipuloval s municí, jde o selhání systému

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.