Úřednická vláda by mohla ovlivnit dostavbu Temelína | E15.cz

Úřednická vláda by mohla ovlivnit dostavbu Temelína

Jaderná elektrárna Temelín
Jaderná elektrárna Temelín
• 
ZDROJ: Euro Martin Pinkas

ČTK

Share on Facebook Messenger
Vytvoření úřednické vlády by mohlo vyvolat diskuse o tom, zda neodložit rozhodnutí o vítězi tendru na dostavbu jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Uvedl to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž, podle něhož jsou ale takové úvahy v této chvíli předčasné. ČEZ by měl podle původního harmonogramu vyhlásit vítěze výběrového řízení na stavbu dvou nových bloků jihočeské elektrárny letos na podzim.

„Může to být faktor, který by mohl hrát roli,“ uvedl Kříž k možným dopadům vzniku úřednické vlády na temelínský tendr. „Vlastník ČEZ má v rozhodování svoje slovo, takže by to mohlo vzbudit diskuse,“ dodal, zdůraznil však, že nyní je předčasné takové věci řešit. Stát vlastní zhruba 70 procent akcií společnosti ČEZ.

Dostavba Temelína by byla jednou z největších zakázek v české historii, náklady investice se odhadují na 200 až 300 miliard korun. ČEZ v březnu dokončil předběžné hodnocení nabídek zájemců o Temelín a nyní jedná s americko-japonskou společností Westinghouse a s česko-ruským Konsorciem MIR.1200 o vylepšení jejich nabídek. Konečné rozhodnutí se očekává letos na podzim.

Jméno premiéra Zeman oznámí zítra odpoledne

Kříž už minulý týden po demisi kabinetu Petra Nečase (ODS) uvedl, že harmonogram tendru se zatím nemění. „Na druhou stranu je těžko představitelné učinit finální rozhodnutí o výběru vítěze tendru bez jasného postoje majoritního vlastníka, tedy bez jasně ustanovené vlády, vlády s jednoznačným mandátem a s jasným názorem na státní energetickou politiku,“ řekl Kříž.

Prezident Miloš Zeman v neděli naznačil, že by po Nečasově demisi situaci nejraději řešil jmenováním „vlády odborníků“. Nového premiéra by jmenuje v úterý odpoledne. Strany dosavadní vládní koalice přitom usilovaly o pokračování své vlády v čele s dosavadní předsedkyní Sněmovny Miroslavou Němcovou (ODS), opozice naopak volala po co nejrychlejším uspořádání předčasných voleb.

O přípravách nové vlády čtěte více

Zeman naznačil, že by nejraději jmenoval „vládu odborníků“

ODS nabídla TOP 09 místo předsedy Sněmovny

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.