V Česku roste počet lidí, kteří mají živnost jako hlavní příjem | E15.cz

V Česku roste počet lidí, kteří mají živnost jako hlavní příjem

V Česku roste počet lidí, kteří mají živnost jako hlavní příjem
živnostník
• 
ZDROJ: Tomáš Kubelka/E15

ČTK

Počet podnikatelů, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, stoupl za tři čtvrtletí letošního roku v Česku o 19 tisíc na 991 tisíc. Vyplývá to z evidence České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Loni počet podnikatelů, tedy například soukromých lékařů, umělců nebo zemědělců, klesl o pět tisíc na 972 tisíc.

Nejvíce podnikatelů je evidováno tradičně v Praze (167 tisíc) a v krajích Středočeském (134 tisíc) a Moravskoslezském (90 tisíc). Ze všech osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) vzrostl o sedm tisíc na 593 tisíc počet těch, kteří mají samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní. Počet těch, kteří ji mají jako vedlejší, tedy pro ně podnikání není hlavním zdrojem příjmů, stoupl o 12 tisíc na 398 tisíc.

„Jde o pozitivní trend, nyní konečně roste i počet těch, kteří mají samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní. Projevuje se to, že ekonomika dnes roste ve všech oblastech a že i živnostníci začínají mít více zakázek a obchodů,“ komentoval čísla prezident Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček.

Problémem jsou podle něj živnosti v malých obcích a na venkově, s výjimkou řemesel. Zejména malých koloniálů, smíšeného zboží, nezávislých drogerií v malých obcích nebo malých městech začíná rapidně ubývat. Částečně je to v tom, že se vylidňuje venkov, částečně v nesystémové urbanizaci a výstavbě obchodních center na krajích malých měst v množství, které likviduje jak přirozený ruch v centrech těchto měst, tak malé obchodníky z přilehlých vesnic, dodal.

Vlivná skupina

Povinnost platit zálohy na důchodové pojištění mělo koncem září 687 tisíc OSVČ, o 11 tisíc více než v roce 2014. Pojistné na nemocenské pojištění si platilo 90 tisíc osob, proti loňsku o dva tisíce méně. Účast na nemocenském pojištění je u OSVČ dobrovolná. Zbývající živnostníci se pojišťují u komerčních společností, nebo si vytvářejí rezervy pro případ nemoci.

V žádném jiném státě Evropské unie nemají živnostníci na ekonomiku země takový vliv jako v Česku. Firmy, které zaměstnávají jednoho až devět lidí, se na celkovém počtu podniků v České republice podílejí více než 95 procenty a jsou vůbec největším zaměstnavatelem. Práci u nich našla více než třetina všech zaměstnanců.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!