V koalici v Brně to vře, všichni jednají se všemi

Brněnský primátor a místopředseda ANO Petr Vokřál

Brněnský primátor a místopředseda ANO Petr Vokřál Zdroj: CTK

Pnutí v brněnské koalici ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a Stranou zelených po loňských rozepřích neskončilo, svazek se opět rozpadá. Lidovci se dohodli na spolupráci s opoziční ČSSD a budou hledat s výjimkou KSČM další partnery, aby v zastupitelstvu získali většinu. Hnutí Andreje Babiše naopak trvá na tom, že koaliční smlouva je stále platná.

„Nerozvazuje se tím, že se to řekne v médiích nebo to řekne někdo někomu na ulici. A žádná výpověď nebyla doručená,“ prohlásil primátor Petr Vokřál (ANO). Dodal, že smlouva bude platit do doby, než ji někdo písemně vypoví. Podle náměstkyně primátora Kláry Liptákové (KDU-ČSL) však platnost smlouvy popřelo samo ANO, když jednalo s Žít Brno o výměně koaličních partnerů bez vědomí lidovců.

Vokřál připustil, že se hnutí nepodařilo najít s KDU-ČSL společnou řeč, co se týká zefektivnění městských firem. To prý vedlo ANO k jednání s ČSSD o případné spolupráci, pokud by nastaly nějaké problémy.

„Poté jsme se ale s KDU-ČSL dohodli na řešení. Kdybych tušil, jak je jednoduché dohodnout systém řízení městských firem, usiloval bych o to už dřív,“ uvedl včera Vokřál. Lidovci a socialisté mají v zastupitelstvu osmnáct mandátů, k dosažení většiny by potřebovali dalších deset. Obě strany už deklarovaly, že chtějí převzít odpovědnost za řízení města až do konce volebního období. Nejprve chtějí jednat s ANO, které v Brně vyhrálo volby.