V Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně zasahuje policie, důvodem je hospodaření ústavu | E15.cz

V Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně zasahuje policie, důvodem je hospodaření ústavu

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně
Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně
• 
ZDROJ: Palickap via Wikimedia Commons (CC BY SA 4.0)

ČTK

 Policie nyní zasahuje v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně kvůli jejímu hospodaření. Hospodaření nemocnice v posledních letech končilo kladně, přesto její fungování často kritizovali někteří opoziční krajští zastupitelé. Letos by nemocnice měla také hospodařit kladně, přestože je nyní ve ztrátě, řekl hejtmanův náměstek Lubomír Nečas (SPO). Kraj v posledních čtyřech letech vedla koalice ČSSD, komunistů a Strany práv občanů (SPO), v opozici byli lidovci, kteří nyní vyhráli krajské volby, ODS a TOP 09/STAN.

Na konci srpna činila ztráta nemocnice asi 15 milionů korun. Podle vedení kraje ztrátu způsobilo nedostatečné financování léků speciálních center. "Došlo k výraznému navýšení centrových léků, předpokládáme, že dojde k dohodě se zdravotními pojišťovnami, a tato ztráta za centrové léky bude vyrovnaná," uvedl Nečas. Náklady na léky se podle něj zvýšily asi o 20 milionů korun. Podle hejtmana Stanislava Mišáka (ČSSD) je problém plateb za centrové léky celorepublikový.

Zlínská nemocnice má 15 specializovaných center, ve kterých se léčí ty nejtěžší případy z celého kraje. Rozšířilo se například onkologické centrum, které získalo nové přístroje, magnetickou rezonanci, přístroj PET/CT a lineární urychlovač za asi 145 milionů korun, z 85 procent pokryly nákup evropské dotace.

Loni nemocnice hospodařila se ziskem přes osm milionů korun. V roce 2013 však čtyři krajské nemocnice hospodařily s rekordní ztrátou 270 milionů korun, ztráta zlínské nemocnice činila v tom roce 190 milionů korun. Lepší výsledky později podle Nečase způsobila příznivější úhradová vyhláška. Tři krajské nemocnice, v Uherském Hradišti, Vsetíně a Kroměříži, hospodaří letos zatím se ziskem.

Podle Nečase se také postupně snižuje ztráta zlínské nemocnice z minulých let, která činila až kolem 770 milionů korun. Letos na konci srpna byla asi 206 milionů korun. Výrazně pomohlo také to, že zastupitelé letos snížili částečnou úhradu neuhrazené ztráty minulých let nemocnice snížením vkladu jediného akcionáře, tedy Zlínského kraje, o 500 milionů korun. Opozice tento krok kritizovala.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.