V Praze vznikla rychlonabíjecí stanice pro elektromobily | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

V Praze vznikla rychlonabíjecí stanice pro elektromobily

V Praze vznikla rychlonabíjecí stanice pro elektromobily
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Operátor ICT

ČTK

Společnost PRE ve spolupráci s hlavním městem spustila u Výstaviště v pražských Holešovicích rychlonabíjecí stanici pro elektromobily. Zařízení, které využívá pro výrobu elektřiny fotovoltaické panely, s pomocí akumulátorů zároveň vyrovnává napětí v elektrické síti. Ve stanici se mohou zároveň nabíjet dva elektromobily, jeden v režimu rychlonabíjení, který se nabije v řádech desítek minut, a jeden na standardní nabíječce. Ta automobil dobije zhruba za tři hodiny. Pozemek pro stanici poskytl magistrát, PRE v případě poptávky plánuje stavět další.

Podle šéfa PRE Pavla Elise je technologie využitá ve stanici přátelská k životnímu prostředí. "Energie, která se použije k nabití auta, je z velké části totiž vyrobena bez toho, aby se znečišťovalo ovzduší," uvedl. Ředitel společnosti PREdistribuce Milan Hampl k tomu doplnil, že stanice využívá akumulátory k uchování energie. V případě překročení limitů napětí pak může z baterií do sítě energii buď dodat, nebo naopak odebrat. Stanici projektovala a postavila firma Energon AdvancedEnergetics.

V případě zájmu ze strany motoristů plánuje PRE postavit i další podobné stanice. Podle šéfa oddělení elektromobility PRE Vojtěcha Frieda se množství energie prodané prostřednictvím nabíjecích stanic každým rokem zvyšuje. Společnost v současnosti provozuje 63 stanic. V roce 2016 spotřebovaly zhruba 40 tisíc kilowatthodin, loni o 10 tisíc více. Největším provozovatelem dobíjecích stanic v ČR je společnost ČEZ.

Účast Beneše u Zemana nebyla politicky angažovaná, tvrdí ČEZ

Pozemek pro vybudování stanice poskytl magistrát. Ten se v poslední době pokouší podporovat elektromobilitu, vedení města například nedávno schválilo projekt vybudování infrastruktury pro 59 dobíjecích stanic. Do konce letošního roku by podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) měly být připraveny podmínky pro prvních 16. "Praha v porovnání s jinými evropskými metropolemi jako Amsterodam nebo Vídeň v podpoře elektromobility zaspala a má co dohánět. V následujících dvou letech Praha výrazně podpoří trend čisté mobility a celkového využití nízkouhlíkových technologií," uvedla primátorka.

Pražští zastupitelé také loni v červnu schválili přidělení 950 tisíc korun radnici druhé městské části na vybudování tří dobíjecích stanic pro elektromobily. Část svého vozového parku chce vyměnit za elektromobily dopravní podnik, který Praha vlastní.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!