Valachová chce zajistit sportu až šest miliard od státu. Prý je to málo | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Valachová chce zajistit sportu až šest miliard od státu. Prý je to málo

Valachová chce zajistit sportu až šest miliard od státu. Prý je to málo
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová bude usilovat o to, aby se do konce volebního období současné vlády, tedy roku 2017, zvýšily státní dotace na sport až k hranici šesti miliard korun. Pro rok 2016 by se měly podle vládního návrhu státního rozpočtu na sport rozdělovat 3,5 miliardy. Vrcholní sportovní představitelé na dnešním setkání upozornili, že se nejedná o deklarovaný nárůst o půl miliardy, ale o stagnaci státních výdajů na sport.

Ministryně pro příští rok vyjednala půl miliardy navíc ve srovnání s letošním rozpočtem i předběžnými návrhy. Předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval ale doplnil, že se jedná jen o návrat k hodnotám z roku 2014. Chce to změnit při dalším projednávání rozpočtu. „Jednoznačně musíme v Poslanecké sněmovně žádat navýšení,“ prohlásil.

Loni jsme prolobovali navýšení o miliardu a pak přišel ministr financí a bylo po všem

Předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta podotkl, že ani případné dílčí úspěchy při jednáních s poslanci nic nezaručují. „Loni jsme prolobovali navýšení o miliardu a pak přišel ministr financí a bylo po všem,“ poznamenal při svém vystoupení.

Ani ministryně Valachová nebyla s vyjednanou částkou spokojena. „Mohu vás ubezpečit, že jsem opakovaně na vládě konstatovala, že je to první krok,“ řekla. Do konce funkčního období současné vlády by byla ráda, aby se výdaje na sport přiblížily hodnotám z roku 2006. Na sport by se tedy mělo rozdělovat zhruba šest miliard korun.

Při vyjednávání o dalších penězích pro sport se chce opírat mimo jiné o analýzu dopadu sportu na ekonomiku, kterou plánuje předložit vládě. Měla by se týkat také pozitivních ekonomických efektů pořádání velkých akcí.

Za korunu úspora 2,53 Kč na zdraví

„Chceme prokázat vládě, že sport jsou aktivní peníze. Nejsou to vyhozené prostředky do vzduchu, nejsou to mandatorní výdaje,“ uvedla. Podle analýzy společnosti KPMG pro ČOV každá koruna investovaná do sportu přináší roční úsporu 2,53 koruny na veřejných výdajích spojených s léčbou nemocí způsobených nadváhou a obezitou.

Prostředky rozdělované ministerstvem školství představují jen 2,5 procenta celkových výdajů na sport. Dalších 7,5 procent jde z veřejných rozpočtů obcí a krajů. Náklady na sport podle Kejvala nesou především domácnosti. Podílejí se na nich 80 procenty, zatímco v Evropské unii je to průměrně 50 procent.

Kejval: rezerva je u obcí

Velký potenciál Kejval vidí v obcích, které dříve sport podporovaly, ale přestaly to dělat. V roce 2010 na tyto účely dávaly 13,5 miliardy, v posledních letech ale tato částka klesla k deseti miliardám. Příjmy obcí z hazardu se přitom zvyšují. Obce by se měly podílet na nově připravovaném dotačním programu zaměřeném na obnovu sportovní infrastruktury.

Nadále také klesá podíl sponzorských peněz. Valachová chce usilovat o to, aby se do podpory sportu více zapojily státní a polostátní firmy. Předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník poznamenal, že nyní ji tyto podniky omezují.

„Pokud to omezí například ČEZ o 100 milionů, tak zareaguje konkurence a sport může přijít o mnohem více,“ doplnil. Sponzoři mají navíc zájem jen o velké sporty a velké akce, u menších sportů a regionálních klubů je prakticky nemožné je získat.

Vláda nedávno schválila návrh novely zákona o podpoře sportu a plán podpory rozvoje sportu do roku 2017, které kladou důraz především na sportování dětí a mládeže.

Valachová chce na jaře předložit koncepci do roku 2025 a také plánuje připravit úplně nový zákon o podpoře sportu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!