Ve zdravotnictví a sociální oblasti porostou platy. Nejvýš o pět procent | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Ve zdravotnictví a sociální oblasti porostou platy. Nejvýš o pět procent

Ve zdravotnictví a sociální oblasti porostou platy. Nejvýš o pět procent
Zdravotní sestra
• 
ZDROJ: e15

ČTK

Vláda schválila platové tarify pracovníkům ve zdravotnictví a v sociální oblasti. Od ledna 2015 si polepší o pět, respektive o čtyři procenta. Většině zaměstnanců veřejného sektoru kabinet přidal už letos od listopadu, a to 3,5 procenta.

Lékaři, sestry a další pracovníci zdravotnických zařízení ale víc peněz zatím nedostali. Výplaty nemají totiž ze státního rozpočtu, ale ze zdravotního pojištění. Tam výdaje upravuje úhradová vyhláška, nová bude pro příští rok a počítá už s takovým navýšením příjmů za péči, aby nemocnice mohly přidat pět procent.

Podle ministerstva práce se změna dotkne 92 600 lidí. Pětiprocentní zvýšení jejich platů má vyjít na 1,9 miliardy korun. Přidáno dostane i 128 vojenských zdravotníků. Růst jejich výdělků bude stát 2,1 milionu korun, dalšího 2,8 milionu korun se vydá na odvodech. Vojáci se ale tabulkou se zvýšeným tarifem budou řídit nejspíš jen do konce června. Od července by totiž měla jejich odměňování úplně změnit novela, která je teď v Parlamentu.

Odbory byly vyslyšeny

Pracovníci, kteří poskytují zdravotní péči obyvatelům domovů pro seniory či ústavů, by měli mít stejné ohodnocení jako zdravotníci v nemocnicích. O čtyři procenta víc by pak od ledna měli podle návrhu ministerstva práce mít sociální pracovníci a lidé, kteří působí v sociálních službách. Ti sice dostali přidáno už v listopadu, ale resort chce prý vyjít vstříc odborářům. Zdravotnické odbory dlouhodobě poukazovaly na to, že ti, kteří se starají o seniory či postižené, mají velmi nízké výdělky. Podle předáků měsíčně dostávají kolem 12 tisíc korun čistého.

Zvýšení platů v sociálních službách zajistí ministerstvo práce ze svého rozpočtu, a to ze sumy na „nedávkové neinvestiční transfery“. Vláda před pár měsíci rozhodla, že do ní přilije 750 milionů korun. Peníze by měli provozovatelé zařízení dostat v dotacích.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!