Věci veřejné - nejmenší strana, nejštědřejší sponzoři | E15.cz

Věci veřejné - nejmenší strana, nejštědřejší sponzoři

Předseda poslanců Věcí veřejných Víta Bárta a místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová, Bártova manželka.
Předseda poslanců Věcí veřejných Víta Bárta a místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová, Bártova manželka.
• 
ZDROJ: CTK, Roman Vondrous

jih, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejmenší parlamentní strana - Věci veřejné - dostala loni v přepočtu na hlavu nejvíce peněz od sponzorů. Celkem si VV přilepšily o 38,4 milionu korun, zatímco například mnohem větší ČSSD dokázala získat "jen" 36,6 milionu. Absolutně nejvíce od sponzorů dostala ODS - celkem 93,4 milionu korun. Vládní TOP 09 získala z darů podle výkazu 6,8 milionu a komunisté 5,6 milionu korun.Vyplývá to z výročních finančních zpráv jednotlivých stran, které jsou ode dneška přístupné ve sněmovně.

Dary pro VV okamžitě vyvolaly pochybnosti. Některá média poukazují například na to, že se někteří dárci skrývají za anonymními akciemi (konkrétně se jedná o firmy Kastelis a Malepar). Zajímavý je i fakt, že mnoho firem sídlí na dvou adresách – a to na Václavském náměstí 806/62 a v ulici Mezibranská 1579/4 (obě na Praze 1).

Strana se proti nejasnostem ohrazuje. Za společnostmi Kastelis (dar 3,5 milionu korun) a Malepar (dar 2,68 milionu korun) stojí podle strany Daniel Musil. Musil dal podle zprávy VV jako fyzická osoba dalšího půl milionu korun.

ČSSD: Ukažte skutečné sponzory

Sociální demokracii se zveřejněné údaje nelíbí a žádá, aby vládní strany zveřejnily skutečné sponzory, kteří jim poskytli finanční dary. Poukazují na dar Věcí veřejných od firmy se sídlem v Panamě. Pokud to vládní strany neudělají do příští schůze Poslanecké sněmovny, pak tento problém ČSSD otevře na jednání sněmovny, řekl dnes předseda strany Bohuslav Sobotka.

Jak loni hospodařily politické strany:

příjmy celkem od státu z darů a dědictví z členských příspěvků výdaje celkem
ODS 445,1 124,2 93,4 14,6 313
ČSSD 350,9 162,7 36,6 19,5 168,6
TOP 09 64 52,1 6,8 4,1 52,3
KSČM 125,3 61,7 5,6 24,4 182,5
Věci veřejné 71,8 30,5 38,4 0,87 52,5
Starostové a nezávislí 18,2 6,2 11,7 0,05 6
KDU-ČSL 75,5 27,2 2,9 4,1 32,6
LEV 21 1,2 0 0,67 0,6 1,8

Zdroj: stranické výroční finanční zprávy

Není podle Sobotky možné, aby se premiér Petr Nečas (ODS) tvářil, že jde jen o vnitřní věc Věcí veřejných a jeho se to netýká. „Je to problém celé vlády a důvěryhodnosti české politiky,“ zdůraznil. Sobotka vyzval premiéra, aby se o zveřejnění skutečných sponzorů VV zasadil.

Vládní VV mají podle Sobotky vliv na podobu konkrétních zákonů, a mohou se proto snadno dostat do podezření, že jednají v soukromém zájmu. Je proto ve veřejném zájmu zprůhlednění financování všech vládních stran. Je důležité zveřejnit, kdo konkrétně stojí za dary, které jim poskytly firmy, jež působí spíš jako schránky pro převod peněz, uvedl šéf opoziční ČSSD.

Zpráva VV obsahuje také řadu menších darů od firem PromoProdukce, PromoProdukce-Event a TV Marketing CZ; sídlí na stejné adrese. Adresy spojují podle údajů ve zprávě i někteří další firemní dárce VV. Nejvyšší dar 6,4 milionu korun poskytla společnost Dennon Consulting. Z lidí patřili k nejštědřejším sponzorům nejmenší vládní strany předseda jejích poslanců Vít Bárta (1,1 milionu), poslanec Michal Babák (zhruba 750 tisíc korun) a Lukáš Semerák (asi 1,2 milionu).

Věci veřejné se podle finanční zprávy skoro oddlužily, vydělaly 19,4 milionu korun a dluží tak méně než dva miliony korun. „Oddlužení bylo dosaženo díky zefektivnění hospodaření a také díky sponzorům a sympatizantům, kteří poskytli dary v celkové výši 38,5 milionu korun,“ uvedl již dříve Michal Babák.

Nejvyšší dary ODS daly firmy Technobal (3,4 milionu korun), IBS - Insurance Broker Service (2,5 milionu korun) a Kraspo (2,3 milionu korun), vyplývá ze zprávy. Občanští demokraté měli celkem osm sponzorů, kteří straně dali milion a více korun. Nejštědřejší byli Vladimír Hořák ze Staré Boleslavi a Marek Šak z Hranic. ODS mj. i díky prodeji svého sídla na Jánském vršku vydělala více než 140 milionů korun.

Mezi firemní sponzory sociálních demokratů patřila opět jejich akciová společnost Cíl. Straně darovala celkem 30 milionů korun. Vládní TOP 09 darovalo její spolupracující hnutí Starostové a nezávislí téměř 300 tisíc korun. A dar ve výši 11,7 milionu korun putoval opačným směrem - od TOP 09 ke Starostům a nezávislým.

Do sněmovny dorazilo do dnešního odpoledne více než devět desítek zpráv z celkových očekávaných 176 zpráv. Lhůta pro jejich podávání skončila o půlnoci na dnešek.

Autor: jih, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.