Vítězná ODS bude v Plzeňském kraji zřejmě v opozici | E15.cz

Vítězná ODS bude v Plzeňském kraji zřejmě v opozici

Jiří Pospíšil
Jiří Pospíšil
• 
ZDROJ: E15 Anna Vackova

ČTK

V jediném kraji, kde ODS vyhrála volby, připadne post hejtmana zřejmě kandidátovi ČSSD. Vedení ČSSD v Plzeňském kraji totiž odmítlo nabídku ODS na vytvoření koalice v čele plzeňského hejtmanství. Sociální demokraté se naopak jednotně vyjádřili pro levicové uspořádání krajské rady a spolupráci s KSČM.

Ještě není rozhodnuto, v jaké formě. ČSSD ale připustila i přímou účast KSČM v radě. Nevyhoví ale požadavku komunistů, kteří chtěli tři místa v krajské radě. ČSSD je ochotná nabídnout maximálně dva posty radních. Definitivní rozhodnutí ještě nepadlo, v jednáních se bude pokračovat, řekl hejtman a krajský šéf ČSSD Milan Chovanec.

Sociální demokraté volby nevyhráli, skončili těsně druzí za ODS. Obě strany mají ale v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu po 15 mandátech, Protože ODS odmítá spolupráci s komunisty, kteří disponují 12 křesly, je právě ČSSD pro utvoření koalice klíčová. TOP 09 a Starostové pro Plzeňský kraj nejsou se třemi mandáty pro vytvoření většinové koalice dostatečně silný spojenec pro žádnou ze stran.

Komunisté chtějí přímé zastoupení v kraji

Komunisté, kteří dosud menšinovou vládu ČSSD tiše podporovali, už chtějí viditelnější roli a účast v otevřené koalici. Krajské vedení ČSSD, stejně jako Chovanec, preferuje i nadále pokračování menšinové rady za podpory KSČM. „Krajský výkonný výbor připouští i přímé zastoupení KSČM v radě,“ uvedl Chovanec. Připadá v úvahu, že komunisté by mohli dostat místo radních, kteří už v dalším volebním období nepokračují, to znamená například oblast sociálních věcí, majetku či životního prostředí.

ODS nabídla ČSSD koalici, kde by ODS měla hejtmana a obě strany by si rozdělily po čtyřech místech v radě. V druhé variantě ODS navrhovala zapojení TOP 09 a Starostů, kterým by připadlo jedno místo v radě, ČSSD by měla čtyř a ODS tři radní a hejtmana. V týdnu se zástupci ODS i TOP 09 se sociálními demokraty setkali a probírali s nimi své postavení opozice. Lídr ODS Jiří Pospíšil v pátek řekl, že ČSSD nabídla jeho straně dvě místa předsedů výborů, včetně předsedy kontrolního výboru.

Ustavující zasedání krajského zastupitelstva se původně mělo konat 5. listopadu. Krajský soud ale ve čtvrtek přijal jednu stížnost na volby a na rozhodnutí má 20 dní. „Původní termín 5. listopadu proto určitě padá. V nejhorším případě bude zastupitelstvo na konci listopadu nebo začátkem prosince, v lepším případě, pokud se soud s námitkou vypořádá dříve, tak by to bylo někdy v polovině listopadu,“ uvedl Chovanec. Kvůli zdržení musí navíc kraj počítat i s variantou, že se nestačí přijmout rozpočet na příští rok. Kraj proto začal pracovat na rozpočtovém provizoriu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.