Vláda opět předložila leteckou dohodu se Saúdskou Arábií. Senát ji dříve odmítl kvůli lidským právům | E15.cz

Vláda opět předložila leteckou dohodu se Saúdskou Arábií. Senát ji dříve odmítl kvůli lidským právům

ČTK

Vláda opět předložila do Parlamentu ke schválení dohodu mezi Českem a Saúdskou Arábií o leteckých dopravních službách. Dokument, který má upravit podmínky leteckého provozu mezi oběma zeměmi, předložila již bývalá vláda v minulém volebním období. Narazil však v Senátu, který ho neschválil. Někteří senátoři měli výhrady ke stavu lidských práv v arabské zemi. Poté už návrh do konce neprojednala ani sněmovna, kde prošel pouze prvním čtením.

Dohodu podepsali zástupci obou zemí v prosinci 2016. Dohoda má dát leteckým společnostem obou zemí právo přeletu a přistání na území druhé strany nebo právo nakládat a vykládat na stanovených místech cestující. Text pojednává také o bezpečnosti a o ochraně civilního letectví před protiprávními činy. Dohoda by leteckým dopravcům umožnila zřizovat kanceláře a nabízet a prodávat leteckou dopravu na území druhého státu. Každá z obou zemí bude mít právo určit libovolný počet leteckých společností, které pak budou moci využívat práva daná smlouvou.

Senát se dohodou zabýval loni v červenci. Někteří senátoři však upozorňovali na stav lidských práv v Saúdské Arábii i postoj této země k Evropě. "Saúdská Arábie je totalitní stát, který nemá ani základní zárodky demokracie. Je z mého pohledu nepřátelský vůči Evropě," prohlásil tehdy senátor za Zelené Václav Láska. "V Saúdské Arábii se ještě i kamenuje jako trest smrti a popravuje se veřejně na náměstích," řekl Tomáš Jirsa (ODS). Senát pak souhlas k ratifikaci nedal.

Vláda v důvodové zprávě uvádí, že následně se v této souvislosti pozastavil i proces projednávání dohody ve Sněmovně. Sněmovní zahraniční výbor však doporučil dát souhlas k ratifikaci.

Vláda uvádí, že dohoda by stanovila jasný právní rámec pro pravidelný letecký provoz, který v červnu chtějí obnovit České aerolinie po sezonním provozu v loňském roce. "Bez mezinárodní smlouvy, stanovující jasná pravidla v této oblasti, tak bude záležet pouze na rozhodnutí příslušného leteckého úřadu, zda a za jakých podmínek pravidelný letecký provoz povolí a udělí provozní oprávnění," uvádí vláda. O celou záležitost se podle ní zajímá i saúdská strana.

Pokračování ratifikačního procesu by tak bylo vhodným signálem pro druhou stranu s ohledem na zajištění právní jistoty pravidelného provozu a zamezení případných nepříjemných dopadů na českého leteckého dopravce i jeho cestující, spojených s nenadálým přerušením či zastavením provozu na lince mezi ČR a Saúdskou Arábií, stojí v důvodové zprávě.

Protože jde o smlouvu tzv. prezidentské kategorie, dostane ji po schválení ve Sněmovně a Senátu k podpisu prezident Miloš Zeman.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!