Vláda přežila pokus opozice o sesazení. Komunisté hlasovali s ANO, ČSSD odešla ze sálu | E15.cz

Vláda přežila pokus opozice o sesazení. Komunisté hlasovali s ANO, ČSSD odešla ze sálu

Martin ŠtorkánNguyen Thuong LyPavel Otto

Koaliční vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů přečkala první hlasování o nedůvěře. Opozici se podle očekávání nepodařilo najít dostatečný počet hlasů pro sesazení vlády, pro bylo jen 92 poslanců. Poslanci ANO a KSČM vládu na plénu podpořili, sociální demokraté odešli ze sálu, jak dříve avizovali. Pro vládu tak aktivně hlasovalo jen 90 poslanců. Průběh hlasování jsme sledovali v on-line přenosu.

ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN vyvolali hlasování o nedůvěře kvůli kauzám premiéra Andreje Babiše (ANO) spojených s farmou Čapí hnízdo. Kauza v minulých týdnech eskalovala údajným únosem jeho syna na Krym. Opozice v celodenní debatě premiérovi připomínala střet zájmů, v němž se jako nejvyšší představitel exekutivy, který čelí trestnímu stíhání, permanentně ocitá.

Podle šéfa ODS Petra Fialy ztratila vláda ve sněmovně většinu tím, že ji aktivně podpořilo jen 90 poslanců, zatímco 92 hlasovalo pro vyslovení důvěry. "KSČM se stala pouhou politickou frakcí ANO, ČSSD jen mluvila a pak utekla, kauza se nevyřešila," řekl Fiala. Koalice podle něj udělala další krok pro zkrácení svého volebního období.

Podle Babiše svolala opozice hlasování, aby ho mohla na plénu "urážet a ponižovat". "Některá vystoupení byla pod vlivem drog, bylo to mimořádně nechutné," řekl Babiš s tím, že jde o vylhanou kauzu. Ve svém projevu před poslanci nicméně k podezřením neřekl nic nového.

Dolejš: Oligarcha Babiš nebude v čele vlády navěky, naše podpora je velmi omezená

Sociální demokraté opustili při hlasování sál, čímž chtěli vyjádřit distanc od Babišovy kauzy. K výzvě ČSSD, aby jako premiér podal demisi, Babiš řekl, že to nevnímá jako problém. Podle něj šlo o vnitrostranický kompromis ČSSD. Vládní krize podle něj nebyla a nevidí důvod pro změny poměrů ve vládě.

"Vládní projekt má naši důvěru. Je ale evidentní, že vládní spolupráci zatěžují okolnosti kolem pana premiéra. Za sociální demokracii jsme se proto rozhodli hlasování opustit," řekl Jan Hamáček (ČSSD) s tím, že se necítí jako rukojmí Babiše. Hamáček kritizoval opozici, že nenabídla alternativu k vládě.

Babiš uvedl, že často jezdí do zahraničí, kde propaguje Česko. Kauza Čapí hnízdo prý v cizině nikoho nezajímá. To odmítl exministr zahraniční Karel Schwarzenberg (TOP 09) či místopředseda zahraničního výboru Jan Lipavský (Piráti). „Vy netušíte, jak o nás mluví. Uvedl jste, kolik politiků se s vámi stýká. V zahraniční politice si ale nemůžeme vybírat partnera. Tento váš důkaz, že jste všude respektován, je chybný. V cizině budíte zděšení,“ uvedl Schwarzenberg.

Nedůvěra vládě ŽIVĚ: Babiš i Fiala se vinili ze lží, Kalousek zmínil zaostalost. Více zde >>>

Hlasování o nedůvěře
Obnovit
18:13
23.  11.  2018

Dnešní online přenos končí. Děkujeme vám za pozornost! 

17:53
23.  11.  2018

"My nechceme destrukci a mediální lynč," řekl šéf hnutí SPD Tomio Okamura s tím, že měl jiné důvody pro vyslovení nedůvěry než ostatní opoziční strany. Okamura totiž chce s SPD nahradit ČSSD ve vládě. "Vláda bude nadále nestabilní. Vláda má větší nedůvěru než důvěru," řekl. Okamura nicméně odmítá variantu rozpuštění sněmovny.

17:24
23.  11.  2018

Na tiskovou konferenci dorazil i premiér Andrej Babiš (ANO), kolem kterého se točilo dnešní hlasování o nedůvěře. "Opozice měla možnost mě urážet ponižovat, některá vystoupení byla pod vlivem drog, bylo to mimořádně nechutné," řekl Babiš s tím, že jde o vylhanou kauzou. Podle něj se u řečnického pultu předháněli kandidáti na nového předsedu lidovců, kteří ho prý jen uráželi. Premiér zároveň poděkoval za občanům za podporu.

Babiš odmítl nařčení opozice, že by ovlivňoval vyšetřování své kauzy. "Já jsem se státním zástupcem nikdy nemluvil," řekl Babiš. K demisi ani k novým volbám nevidí důvod. 

K výzvě ČSSD, aby jako premiér podal demisi, řekl, že to nevnímá jako problém. Podle něj šlo o vnitrostranický kompromis ČSSD. Vládní krize podle něj nebyla a nevidí důvod pro změny poměrů ve vládě.

17:18
23.  11.  2018

Podle Víta Rakušana (STAN) dnešní hlasování mělo smysl, občané podle něj vnímají jako problém trestní stíhání premiéra. Rakušan kritizoval především počínání ČSSD. "Je smutné, jak se vyvíjí nejstarší česká demokratická strana. Je smutné, že se rozpolcená strana nedokázala dohodnout na něčem lepším, než odejít ze sálu," řekl Rakušan. "KSČM je pevnějším koaličním partnerem hnutí ANO, než jsou sociální demokraté," dodal.

17:12
23.  11.  2018

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil vyslovil obavy o nestranné vyšetření Babišovy kauzy. "Premiér Babiš má dva silné partnery, jeden ho podpořil v jednacím sále, druhý na chodbě. Předseda vlády bude dál mařit vyšetřování kauzy Čapí hnízdo," řekl Pospíšil.

16:58
23.  11.  2018

"Nejdůležitější výsledek dnešního hlasování je to, že vláda přežila, ale ztratila důvěru sněmovny," řekl předseda ODS Petr Fiala v narážce na fakt, že pro vládu aktivně hlasovalo jen 90 poslanců, tedy méně, než kolik hlasovalo pro její nedůvěru. Koalice podle něj udělala další krok pro zkrácení svého volebního období, podle Fialy je totiž absurdní, aby vládní strana opustila při hlasování o nedůvěře sál. Naopak se prohloubil podle něj vliv komunistů, o které se ANO opřelo. "KSČM se stala pouhou politickou frakcí ANO, ČSSD jen mluvila a pak utekla, kauza se nevyřešila," řekl Fiala.

"Nedovedu si představit, že by vláda s takovými problémy mohla vydržet celé funkční období, koaliční strany přispěly k tomu, že se problémy prohloubily místo toho, aby se vyřešily," dodal Fiala. ODS by případné rozpuštění sněmovny a nové volby podpořila.

16:54
23.  11.  2018

"Většina poslanců, která se nebála vyjádřit svůj názor, vyslovila nedůvěru vládě," řekl na tiskové konferenci Ivan Bartoš (Piráti). Podle Bartoše bylo klíčové zmobilizovat k nedůvěře i komunisty a případně je přizvat ke schůzce, kde opozice původně dojednala vyvolání hlasování o nedůvěře.

16:45
23.  11.  2018

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek poděkoval občanům, kteří opozici vyjádřili důvěru a v ulicích volali po demisi vlády. "Kauza poškozuje Českou republiku a právní stát," řekl s tím, že je třeba proti této situaci nadále bojovat.

16:40
23.  11.  2018

"Vládní projekt má naši důvěru. Je ale evidentní, že vládní spolupráci zatěžují okolnosti kolem pana premiéra. Za sociální demokracii jsme se proto rozhodli hlasování opustit," řekl Jan Hamáček (ČSSD) s tím, že se necítí jako rukojmí Babiše. Hamáček kritizoval opozici, že nenabídla alternativu k vládě.

16:38
23.  11.  2018

Hlasování se účastnilo 182 poslanců. Pro nedůvěru bylo 92 poslanců, proti bylo 90 poslanců. Nikdo se nezdržel. Nedůvěra vládě vyslovena nebyla.

16:31
23.  11.  2018

Předseda ČSSD Jan Hamáček stál v průběhu hlasování před novinářským atriem. Ze sálu odešli i ostatní sociální demokraté.

Jan Hamáček přečkal hlasování o nedůvěře před novinářským atriem. Ze sálu odešli i ostatní sociální demokraté.

Jan Hamáček přečkal hlasování o nedůvěře před novinářským atriem. Ze sálu odešli i ostatní sociální demokraté.

16:26
23.  11.  2018
!

Vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů přežila. Opozici se nepodařilo vyslovit nedůvěru vládě.

16:06
23.  11.  2018

Debata skončila a poslanci se pomalu začínají připravovat na hlasování, které bude podle jmen. Pro vyslovení nedůvěry je potřeba nadpoloviční většiny poslanců, tedy nejméně 101.

Sociální demokraté již předem oznámili, že odejdou ze sálu. Poslanci ANO a KSČM přislíbili aktivní podporu vládě, tedy proti návrhu na vyslovení nedůvěry. Ostatní strany se vysloví pro nedůvěru.

16:01
23.  11.  2018

Poslanec ODS Pavel Žáček se pozastavuje nad tím, proč jel Andrej Babiš mladší na Krym. “Proč nezamířil spíše na Západ, například do Francie, kde jeho otec vlastní nemovitosti? Možná proto, aby byl mimo schengenský prostor, v němž je možné podezřelé osoby zadržet na základě evropského zatýkacího rozkazu,” řekl Žáček. Připomněl, že Krym byl anektován Ruskem a Česká republika se účastní sankcí proti Moskvě. “Na Krym jezdí jen čeští komunističtí poslanci,” podotkl Žáček

15:51
23.  11.  2018

Komunista Jiří Dolejš se na Twitteru opřel do hnutí SPD:

15:38
23.  11.  2018

Diskuze na plénu se stočila do vedlejších témat, od komunální politiky po řešení sucha. 

15:26
23.  11.  2018

Podle Jakuba Michálka (Piráti) má koalice "komunistický styl vládnutí". Obvinil Mladou frontu, že "tiskne jako Rudé právo" a Andreje Babiše, že "má rétorický styl Milouše Jakeše".

15:00
23.  11.  2018

Politici na sociálních sítích obhajují novináře, do kterých se ostře pustil ráno premiér Andrej Babiš (ANO) a někteří další politici.

14:50
23.  11.  2018

Podle bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) je logické, že opozice vyvolala debatu o nedůvěře vládě. „Na vaší straně bych to udělal také, to se přiznám,” uvedl s tím, že současná vláda má ale smysl, především kvůli programu. „Jsou věci, ve kterých je třeba pokračovat,” řekl. Zaorálek by podle svých slov podpořil vládu i přímo, Babiš vyhrál volby a podle Zaorálka má legitimní právo být premiérem. Největším ohrožením ústavního pořádku byly podle něj kauzy expremiéra Petra Nečase.

14:48
23.  11.  2018

Volby do sněmovny by v listopadu opět vyhrálo hnutí ANO s 29,5 procenta hlasů. Podpora vládního hnutí předsedy Andreje Babiše proti říjnu klesla o půl procentního bodu. Vyplývá to z výsledků volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM)

Podpora hnutí ANO zůstává podle CVVM dlouhodobě stabilní na úrovni 30 procent. Druhá by ve volbách skončila ODS s 14,5 procenta hlasů, která si proti říjnovým 19 procentům pohoršila. Polepšili si naopak Piráti, kteří by s 14 procenty skončili třetí. V říjnu jejich podpora dosahovala 11 procent.

14:30
23.  11.  2018

Sněmovní ulici, kde jsou hlavní vchody do budovy Poslanecké sněmovny, chrání desítka policistů. Ve tři hodiny má na přilehlém Malostranském náměstí začít protivládní demonstrace. Večer se pak koná protestní pochod od Hradu přes Malou Stranu na Staroměstské náměstí. Kvůli pochodu bude zhruba na hodinu omezena doprava v centru Prahy. 

14:03
23.  11.  2018

"Na tiskové konferenci, kde ČSSD oznamovala svůj postoj k hlasování o nedůvěře vládě, několikrát zaznělo, že „svět pátkem nekončí“. To je jistě pravda, nicméně některé věci pátkem skončí, alespoň na nějaký čas. Předně skončí nejistota Andreje Babiše, který zcela jasně uvidí, jak to skutečně je s postojem sociálních demokratů ke koaličnímu vládnutí. Silný odpor části ČSSD proti vládnímu angažmá byl pro tuto chvíli umlčen," píše komentátor deníku E15 Martin Čaban. Celý komentář čtěte zde.

13:57
23.  11.  2018
13:45
23.  11.  2018

„Ti, co se chystají podržet vládu, by si měli uvědomit, že „kostlivců ve skříni premiéra by mohlo být víc. Odejděte, pomůžete tak České republice i sobě. Prodlužujete tak jen svou agonii,“ vyzvala poslankyně Monika Vrecionová (ODS) Babiše.

13:23
23.  11.  2018

Podle Víta Rakušana (STAN) je premiér v neustálém střetu zájmů: Všimli jsme si mnoha změn v policejních a dalších orgánech. Na nich leží polibek smrti z toho, že přicházejí na zakázku a mají splnit něčí poptávku. Stíhaný a vyšetřovaný premiér Andrej Babiš je v trvalém střetu zájmů."

13:11
23.  11.  2018

Sociální demokratka Kateřina Valachová sdílí důvody, proč odejde dnes při hlasování ze sálu.

13:02
23.  11.  2018

Poslanecké kluby se dohodly, že budou dnes jednat bez polední pauzy. Nicméně se sněmovna usnesla na tom, že přerušují jednání do té doby, než se na plénum dostaví premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

12:41
23.  11.  2018

Předseda STAN Petr Gazdík píše, proč je pro opozici důležité vyvolat hlasování o nedůvěře.

12:30
23.  11.  2018

Ať už je český premiér Andrej Babiš zapleten do jakéhokoliv skandálu, nakonec vyhraje, píše dnes německý deník Süddeutsche Zeitung. Stejně tak podle něj dopadne i dnešní hlasování českého parlamentu o nedůvěře vládě. Babiše list přirovnává k bývalému italskému premiérovi Silviu Berlusconimu. "Je to nanejvýš neklidný podnikatel, který se v druhém zaměstnání stal politikem, a který, to, co ostatní považují za střet zájmů, vnímá nanejvýš jako sportovní výzvu," píše list.

12:20
23.  11.  2018

Lidovec Jan Bartošek oslovil ve svém projevu poslance hnutí ANO. „Já vám rozumím, že změna pro vás není možná,“ řekl s tím, že hnutí ANO neumí existovat bez svého šéfa Andreje Babiše. Bartošek se prý těší na dobu, kdy nebude Babiš premiérem. Projev směroval i k poslancům sociální demokracie: „Jednoho dne se budete zpovídat své rodině, dětem, voličům i svému svědomí.“

11:50
23.  11.  2018

Předseda Poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura kritizoval nepřítomného Jana Hamáčka. „Po nás chcete plán B, ale nejdřív se musí splnit plán A: aby premiérem nebyla trestně stíhaná osoba,“ řekl.

11:35
23.  11.  2018

Sociální demokraté by podle předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska neměli při hlasování o nedůvěře své vládě s ANO pouze opustit Sněmovnu. Měli by překonat strach a v souladu se svým svědomím hlasovat s opozicí proti kabinetu v čele s trestně stíhaným premiérem, který ovlivňuje své vyšetřování, uvedl Kalousek v rámci vystoupení představitelů sněmovních stran.

11:30
23.  11.  2018

Radim Fiala z SPD volá po změně současné situace. „Nabízíme projekt vlády odborníků nominovaný hnutím ANO, který podpoří SPD,“ řekl. Cestou z krize je podle něj rekonstrukce vlády bez ČSSD, druhou cestou je pokračování této vlády a současné agónie.

11:20
23.  11.  2018

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek mluvil dlouho. Ve svém projevu připomněl například nepovedené pokusy o vyjádření nedůvěry vládě.

11:00
23.  11.  2018

Jan Farský (STAN) mluvil o věcech, které se v Česku musí zlepšit. „V Česku žije 500 tisíc lidí v dluhové pasti. Jsou v šedé ekonomice a někdy se posouvají i do té černé. Je to situace, která musí být řešena a zákon bývalého ministra Pelikána takovým lidem velkou naději nedává,“ řekl.

10:45
23.  11.  2018

Lidovci podle předsedy Pavla Bělobrádka výsledek voleb respektují. „To ale neznamená, že premiérem musí být jen jediný člověk a nikdo jiný. Neznamená to, že všichni ostatní ve straně jsou loseři, kteří neumí anglicky,“ řekl.

10:40
23.  11.  2018

Podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka šla sociální demokracie do vlády, aby prosadila svůj program. „Chápu, že na nás opozice bude útočit, ale nechtějte po nás, abychom řešili vaše problémy a poslouchali vaše rady,“ řekl. Dnešní hlasování je podle něj divadlo a ČSSD se ho nezúčastní.

10:35
23.  11.  2018

„Nenechám ze sebe dělat pitomce některými médii, která si myslí, že mě dokáží ovlivnit,“ řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Opozice podle něj neuznala výsledek voleb

 

10:30
23.  11.  2018

Politici dnes hodně mluví o novinářích. 

10:25
23.  11.  2018

Tomio Okamura ujistil, že SPD bude hlasovat pro nedůvěru vládě.

10:20
23.  11.  2018

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek odmítl, že má opozice jen jeden program. „Odmítáme to, že nám nejde o Česko. Jde nám o něj a právě proto chceme, aby tady nebyla nedůvěra k průběhu trestního řízení. Jestli předseda vlády mluvil o spojování společnosti, tak svým jednáním dělá přesný opak toho, co říká. To ale není v jeho případě poprvé,“ řekl.

10:16
23.  11.  2018

Tvrzení Andreje Babiše o tom, že jeho kauza nepoškozuje Česko v zahraničí, není podle Pavla Bělobrádka založeno na pravdě. „S předsedy vlád a premiéry se setkávám také a věřte, že to, co říká Andrej Babiš není pravda. Jeho kauza nás poškozuje a staví to ČR do špatného světla,“ řekl předseda KDU-ČSL.

10:12
23.  11.  2018

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek mluvil na tiskové konferenci hlavně o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. „Jsme přesvědčení, že takový střet zájmů je neslučitelný s normální politickou kulturou,“ řekl. Lidovci podle něj chtějí hlavně bránit instituci vlády a jejího předsedy a nezávislost orgánů činných v trestním řízení. 

10:05
23.  11.  2018

Premiér Andrej Babiš ukončil svůj projev. „Nemám důvod odstupovat. Buď mě odvoláte, nebo nás zkuste porazit ve svobodných volbách. Jinak se mě prostě nezbavíte,“ řekl na závěr. 

10:00
23.  11.  2018
9:55
23.  11.  2018

Andrej Babiš: „Všichni ví, že se ODS a TOP 09 o seniory nezajímá. Jsem sám důchodce, takže k nim mám dobrý vztah.“

9:50
23.  11.  2018

Premiér Andrej Babiš chválí úspěchy své vlády, která pry zvyšuje prestiž České republiky v zahraničí. „Česká republika je konečně vidět, byli jsme vidět v Paříži. Za čtyři dny jsem mluvil s víc politiky, než někteří zástupci opozice za celý život,“ řekl. 

9:45
23.  11.  2018

„Prý se mezi novináři vědělo o reportáži, která má svrhnout vládu, prý byly všechny redakce na značkách, prý měli noináři připravené i reakce politiků,“ řekl Babiš, který novináře označil za hyeny. Po této „pseudoaféře“ nehodlá odstoupit.

9:36
23.  11.  2018
9:34
23.  11.  2018

Zmizení syna i jeho nedobrovolné držení označil premiér Andrej Babiš za lži, které měly od začátku jediný cíl – pád vlády. Bylo to prý schválně před 17. listopadem. „Můžeme novinářům poděkovat za to, že se vyhazovali květiny na Národní třídě,“ řekl. 

9:32
23.  11.  2018

Premiér Andrej Babiš řekl, že neodstoupil, protože pravda je na jeho straně a doufá, že už to chápe většina.

9:30
23.  11.  2018

Předseda vlády Andrej Babiš označil Slonkovou s Kubíkem za nájemné žoldáky. „Doufám, že všichni chápete, že byl můj syn na Krymu na výletě, kde potkal svou přítelkyni. Chtěl bych na úvod vyzvat k položení otázky, jak pracují investigativní novináři,“ řekl premiér, který připomněl včerejší rozhovor pro Český rozhlas, který byl podle něj krácen. 

 

9:20
23.  11.  2018
9:11
23.  11.  2018

Ze sněmovní schůze k vyslovení nedůvěry vládě se omluvilo šest poslanců, po dvou z vládních ANO a ČSSD, komunista Koníček a opoziční Pirátka Kozlová.

9:10
23.  11.  2018

Předseda ODS Petr Fiala vyzval tomu, aby si poslanci pro dnešek představili, že se premiér nejmenuje Andrej Babiš, ale třeba Jan Novák. „Naší ústavní povinností je chránit integritu funkce předsedy vlády a to především před ním samotným,“ řekl.

8:59
23.  11.  2018

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek je přesvědčený, že opozice nezíská počet hlasů potřebný k vyjádření nedůvěry vládě. „Výstupem jednání našeho klubu je jednoznačná podpora vlády a premiéra. Náš klub vyzval předsedu vlády, aby bojoval a jeho vláda dál přijímala dobré zákony,“ řekl. 

8:47
23.  11.  2018

„Nemůžeme mít předsedu vlády, který má tak velký střet zájmů, že to nemá v historii obdoby,“ řekl předseda ODS Petr Fiala. Dodal, že se takový střet zájmů nesmí stát normou pro finkci premiéra republiky. 

8:25
23.  11.  2018

„Výkonný výbor TOP 09 jasně řekl, že Andrej Babiš doposud věrohodně nevysvětlil kauzu uklizení svého syna do zahraničí a přetrvává podezření z maření vyšetřování,“ řekl šéf strany Jiří Pospíšil s tím, že premiér by měl odstoupit, aby bylo zajištěno nestranné vyšetření kauzy Čapí hnízdo. Podle Pospíšila se aktivně pro nedůvěru vysloví všichni poslanci TOP 09.

8:15
23.  11.  2018

Vážení čtenáři, dnes má hlasovat Poslanecká sněmovna o vyslovení nedůvěře vládě. Dění přímo z místa pro vás budeme sledovat živě v online přenosu.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!