Vládní koncepce diplomacie je neutralistický text, míní Klaus | E15.cz

Vládní koncepce diplomacie je neutralistický text, míní Klaus

Václav Klaus, Karel Schwarzenberg
Václav Klaus, Karel Schwarzenberg
• 
ZDROJ: CTK/Michal Kamaryt

ČTK, krb

Prezident Václav Klaus se při dnešním setkání s českými velvyslanci obul do schválené vládní koncepce zahraniční politiky. Obsahuje podle něho prázdná témata, neřeší nepříznivé tendence a klíčové otázky v EU a nezabývá se skutečnými problémy české zahraniční politiky. Klaus dokument označil za "neutralistický text", který obsahuje všezahrnující obecnosti.

Vadí mu, že se koncepce nezmiňuje o „zcela evidentní současné krizi evropské integrace“, problematičnosti eventuálního členství v eurozóně, množících se „negativních důsledcích“ schengenského prostoru, „neudržitelnosti“ společné zemědělské politiky EU, neopodstatněnosti kanadských víz pro Čechy, „permanentních atacích na Benešovy dekrety“ či o vyjednané výjimce z lisabonské smlouvy.

„Koncepce, která by byla skutečnou koncepcí, by musela vycházet ze znalosti a z vyjasnění si našich autentických zájmů a musela by obsahovat témata, na kterých nám záleží a se kterými chceme něco dělat,“ řekl Klaus.

Podle koncepce je klíčovým zájmem ČR zachování vlivu Evropy a euroatlantické civilizace a cílem bezpečnost a prosperita země. Spor o některé části textu dříve vedla ODS s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09), i Klaus měl už v minulosti výhrady.

Autor: ČTK, krb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.