Zdravotníci dali Hegerovi ultimátum, vyprší za dva týdny | E15.cz

Zdravotníci dali Hegerovi ultimátum, vyprší za dva týdny

Martin Engel
Martin Engel
• 
ZDROJ: CTK/Roman Vondrous

tto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Odbory lékařů a sester dál tlačí na ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09). Obávají se, že příští rok už nebudou peníze na desetiprocentní zvýšení platů zdravotníků, jak na jaře slíbila vláda. Pokud peníze nedostanou, budou žádat odstoupení nejen šéfa rezortu, ale všech ministrů. Heger už dříve řekl, že slib dodrží. Zároveň ale připustil, že ne všechny nemocnice na zvýšení budou mít.

„Pokud pan ministr do 5. listopadu 2011 nedá jasné garance splnění jarního memoranda, máme od členů naší organizace mandát k jakékoli protestní akci,“ řekla šéfka Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Podrobnosti ale navzdory slibům z minulého týdne odmítla uvést, musejí je prý nejprve schválit všechny členské organizace.

Podle předsedy Lékařského odborového klubu Martina Engela se zatím nechystá „řinčení zbraněmi“. „Proto dáváme panu ministrovi dva týdny čas, aby navýšení zajistil,“ poznamenal Engel.

Odbory tvrdí, že potřebných 7,5 miliardy korun na zvýšení platů lze získat tak, že léky a zdravotnický materiál budou osvobozeny od DPH. Tato daň ale příští rok naopak stoupne. Peníze by přineslo také zvýšení plateb za státní pojištěnce, tedy děti, důchodce a nezaměstnané, což kabinet odmítá. Zdravotnictví by podle odborů rovněž pomohlo, kdyby získalo výnos z tabákové daně.

Odboráři ustavili krizový štáb takzvanou Zdravotnickou trojku, která dohromady zastupuje 48 tisíc zdravotníků, lékařů, sester, záchranářů či sanitářů ve více než 180 nemocnicích. Případné protestní akce nezačnou dřív než v pondělí 7. listopadu. Nebude to prozatím masové podávání výpovědí a nebude ani narušen provoz zdravotnických zařízení, pacienti se nemusejí obávat. Podle Engela přesto budou akce „velmi dobře viditelné“.

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu

v kategorii zpravodajství.

Autor: tto

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video