Zeman jednal v Lánech s Babišem, obsah schůzky Hrad tají | E15.cz

Zeman jednal v Lánech s Babišem, obsah schůzky Hrad tají

Miloš Zeman
Miloš Zeman
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Miloš Zeman přijal na zámku v Lánech předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. O schůzku požádal Babiš, sdělil bez bližších podrobností mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. S prezidentem se už ve čtvrtek sešli na oddělených schůzkách lídři ostatních dvou stran chystané koalice, šéf ČSSD Bohuslav Sobotka a šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Mluvčí Ovčáček nechtěl upřesnit, o čem Babiš se Zemanem mluvili. „Obsah tohoto jednání nebudeme nijak komentovat,“ řekl ČTK. Tématem předchozích prezidentových schůzek se Sobotkou a Bělobrádkem byl průběh koaličních vyjednávání. Sobotka ve čtvrtek rovněž řekl, že velkou část schůzky věnovali textu programové části koaliční smlouvy.

Prezident také v minulosti opakovaně prohlásil, že bude chtít po ministrech nové vlády negativní lustrační osvědčení, a problém by s tím mohl mít právě šéf ANO. Kvůli vedení ve svazcích StB se Babiš soudí na Slovensku.

Zeman před několika týdny uvedl, že když v prosinci projde prvním sněmovním čtením zákon o státní službě, bude to pro něj dostatečná garance, aby Babiše jmenoval ministrem financí i bez lustračního osvědčení. Podle Sobotky ale zákon projde Sněmovnou asi až na přelomu ledna a února.

Šéf ČSSD nevyloučil, že se se Zemanem sejde do konce roku ještě jednou, tentokrát už nad konkrétní sestavou vlády. Prezident již dříve uvedl, že se bude vměšovat do sestavování vlády, protože chce, aby ministerstva řídili lidé s dostatečným odborným zázemím.

Vítěz roku: Babiš k Agrofertu přidal i politickou a mediální divizi

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video