Zeman pochybuje o smyslu Senátu. Lidem je prý jedno, jestli existuje

Miloš Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech

Miloš Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech Zdroj: Blesk/Jakub Poláček

Prezident Zeman ve Zlínském kraji při setkání s krajskými zastupiteli a starosty
Senát schvaloval na své schůzi 18. prosince nominaci kandidátů na ústavní soudce Jiřího Zemánka a Jana Musila. Horní komoře je představil prezident Miloš Zeman.
3
Fotogalerie

Prezident Miloš Zeman si není jist, jestli Česko, jako desetimilionová země, potřebuje Senát.

Prezident Miloš Zeman pochybuje o smyslu Senátu. Podle něj by sice mohl být pojistkou demokracie, ale není si jist, jestli jej Česká republika jako desetimilionový stát potřebuje. Zeman to dnes řekl v rozhovoru pro Českou televizi.

Letošní senátní volby provázela rekordně nízká účast - hlasovat přišlo jen 15,4 procenta voličů. „Spíše je lidem jedno, zda Senát existuje, či neexistuje, protože kdyby si Senátu více vážili, tak bude ta volební účast vyšší,“ řekl prezident. Podle něj je volební účast stejně jako potřeba Senátu téma k řešení.

Zeman připomněl, že řešení několikrát navrhoval. Zavedl by povinnou volební účast, jako byla za Masarykovy první republiky. Pokud by lidé k volbám nešli, zaplatili by podle Zemana nějakou nepříliš vysokou, ale ne také úplně malou pokutu, a příště by si to rozmysleli, zda k volbám jít či nejít.

Anketa
Má podle vás Senát v Česku svůj smysl?
Ano.
Ne.
Je to sporné.
Nevím.

Do Senátu už letos Zeman nepřijde, nevidí důvod. Řekl, že jeho účasti brání senátní usnesení, které mu vyčítalo chování v prezidentské funkci. Podle něj by ho neměl poučovat někdo, kdo má menší důvěru veřejnosti.

V letošních senátních volbách byla nejúspěšnější KDU-ČSL, která vyhrála v devíti z 27 obvodů. Pro zbývající dvě vládní strany - ČSSD a ANO - skončily volby nezdarem. ANO získalo stejně jako Starostové a ODS tři mandáty, sociální demokraté dokázali zvítězit jen ve dvou obvodech stejně jako TOP 09 a Severočeši.cz. Zastoupení KSČM v Senátu zůstane jednočlenné.