Zeman přijal demisi Malé, odpoledne jmenuje Kněžínka ministrem | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Zeman přijal demisi Malé, odpoledne jmenuje Kněžínka ministrem

ČTK

Prezident Miloš Zeman přijal demisi ministryně spravedlnosti Taťány Malé (ANO). Novým ministrem pověřeným řízením ministerstva spravedlnosti jmenuje odpoledne dosavadního místopředsedu Legislativní rady vlády, právníka Jana Kněžínka. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman tak vyhoví návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO). Malá svou rezignaci oznámila v pondělí po 13 dnech ve funkci.

S Kněžínkem se Zeman setká v 16:30. Následně ho podle Ovčáčka jmenuje "ministrem pověřeným řízením ministerstva spravedlnosti".

Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) Kněžínka před třemi lety ustanovil prošetřovatelem protiprávního jednání členů vlády a dalších vysoce postavených činitelů. V této funkci Kněžínek řešil i případ úředníků ministerstva financí vedeného tehdy Babišem, kteří chtěli zjišťovat u Evropského úřadu proti podvodům informace k vyšetřování Babišovy dotační kauzy Čapí hnízdo. Kněžínek rozhodl, že Babiš zákon neporušil.

Malá v posledních dnech čelila obvinění z plagiátorství ve svých diplomových pracích. Její rezignaci odeslal Babiš v úterý na Hrad spolu s návrhem jejího nástupce. Ráno před zasedáním kabinetu o svém rozhodnutí informoval předsedu koaliční ČSSD a vicepremiéra Jana Hamáčka. Ten novinářům řekl, že do nominací na místa ve vládě, která spravuje ANO, ČSSD nechce hovořit.

Kdyby vedl spravedlnost Babiš, část poslanců ČSSD by se zdráhala dát vládě důvěru, říká Chvojka
Komunisté už nechtějí „trafiky“ v ČEZ. Lidé nám to vytýkali, říká Filip

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!