Zeman u soudu: Altner byl jediným partnerem ČSSD ve sporu o Lidový dům | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Zeman u soudu: Altner byl jediným partnerem ČSSD ve sporu o Lidový dům

Zeman u soudu: Altner byl jediným partnerem ČSSD ve sporu o Lidový dům
Zdeněk Altner
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Prezident Miloš Zeman dnes u Obvodního soudu pro Prahu 1 jako svědek řekl, že pro sociální demokracii byl ve sporu o Lidový dům jediným partnerem právník Zdeněk Altner. O tom, že Altner uzavřel dohodu o spolupráci s notářem Václavem Halbichem, prý nevěděl. Někdejší šéfka ekonomické sekce ČSSD Barbora Snopková však dala svou následnou výpovědí žalobci Halbichovi zcela za pravdu v tom, že straně rovněž a ve velkém rozsahu poskytoval právní služby.

Bývalý notář Halbich vede občanskoprávní spor s ČSSD a společností Alba, které Altner v minulosti postoupil svou pohledávku vůči straně. Halbich tvrdí, že za svou práci v kauze Lidový dům nedostal zaplaceno, ač měl od Altnera písemně slíbenou třetinu z odměny od ČSSD. Domáhá se proto 17 milionů korun.

Zeman jako předseda ČSSD uzavřel s Altnerem v květnu 1997 mandátní smlouvu o právním zastoupení strany. „Z mého hlediska byl jediným partnerem pan doktor Altner,“ odpověděl na otázku soudkyně, kdo zastupoval ČSSD. O dohodě s dalšími svými spolupracovníky mu prý Altner při uzavření smlouvy s ČSSD neřekl. „O tom, jak se spor vyvíjí, nás informoval výlučně pan Altner,“ zdůraznil. Výběr kolegů byl podle Zemana čistě v Altnerově režii.

Podle Halbicha Altner trval na tom, že v mandátní smlouvě s ČSSD bude uveden sám. „Chápali jsme to tak, že si chce získat dobré jméno v případě vítězství ve sporu. Zpětně jsme zjistili, že už tehdy přemýšlel jen o tom, jak nás okrade. Kdybychom u toho nebyli my s (Zdeňkem) Hájkem, tak by se ta věc neposunula ani o milimetr. Altner nepřišel s jedinou myšlenkou, kašlal na to. Všechno jsme vymysleli my, jenom my dva,“ pokračoval. Jako důkaz předložil mimo jiné děkovný dopis, který mu zaslal právě Zeman.

Zemanova zdvořilost

Prezident připustil, že dopis napsal. „Protože je to zdvořilost, která je vám zřejmě cizí, pane doktore,“ odpověděl na Halbichovu otázku, proč tedy dopisy zaslal všem třem právníkům, když za partnera pokládal pouze Altnera.

Svědectví prezidenta trvalo zhruba 20 minut. Halbich po jeho odchodu řekl, že si myslí, že prezident nemluvil pravdu. „Uspořádal s námi sedm schůzek, Altner nepřišel ani jednou. On se bál, že mu pan předseda položí nějakou otázku a on nebude schopen odpovědět. Tři roky na to nesáhl, nic o tom nevěděl,“ prohlásil Halbich. Altner, který v případu rovněž vystupuje jako svědek, Halbichovy zásluhy popírá. Notář podle něj poskytoval jen dílčí konzultace.

Po úspěšném skončení procesu o Lidový dům vyvstal spor o to, jakým způsobem ČSSD právníkům zaplatí. Nakonec poslala na Altnerův účet třetinu z odměny vyčíslené na 51 milionů korun. Další dvě třetiny dala do soudní úschovy. „Byli jsme informováni o tom, že vznikly spory mezi Altnerem a jeho spolupracovníky, takže jsme nemohli peníze vyplatit, protože jsme nevěděli, v jakém poměru je vyplatit,“ vysvětlil Zeman.

ČSSD uhradila další Altnerův dluh, celkově poslala přes devět milionů

Po prezidentovi však svědčila bývalá šéfka pokladny ČSSD Snopková, podle níž vedení strany dobře vědělo o tom, že právníci jsou tři - grémium totiž smlouvu s Altnerem před Zemanovým podpisem projednalo a trojice právníků prý tehdy byla při jednání k dispozici kvůli zodpovídání doplňujících dotazů.

„Pan Altner říkal, že to (Lidový dům) probere se svými kolegy, což byl v té době pan doktor Hájek a pan doktor Halbich - věděli jsme všichni, že oni v té věci vystupují po právní stránce. Smlouva byla uzavřena s Altnerem, ale s tím, že mezi sebou si to vypořádají sami. (…) Co každý z těch tří pánů konkrétně dělal, nemohu říct, ale vím, že se účastnili těch jednání. Po nás v ekonomické sekci potřebovali podklady, takže s těmito pány jsme permanentně přicházeli do styku,“ uvedla.

Třetina částky

Soudkyně Hana Marsová následně přečetla řadu listinných důkazů, a to včetně dohody mezi Altnerem a Halbichem s Hájkem o přistoupení k mandátní smlouvě s ČSSD. Altner se v dokumentu zavázal k tomu, že oběma kolegům vyplatí v případě úspěchu ve sporu třetinu odměny a že tuto dohodu projedná s ČSSD.

Zatímco Altner se v březnu na ČSSD soudně domohl částky navýšené kvůli smluvní pokutě na 338 milionů korun, Halbich zatím úspěšný nebyl. Jeho žalobu justice projednává od roku 2003. Původně ji zamítla, muže se však zastal Ústavní soud. Jednání bude pokračovat 8. července, kdy zřejmě padne rozhodnutí.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!