Zeman v Čapím hnízdě: Politici nemají být soudci | e15.cz

Zeman v Čapím hnízdě: Politici nemají být soudci

Prezident Miloš Zeman (uprostřed) navštívil 28. dubna farmu Čapí hnízdo v Olbramovicích na Benešovsku, kvůli níž čelí kritice vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš (vlevo). Na snímku vpravo je prezidentův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček.
Prezident Miloš Zeman (uprostřed) navštívil 28. dubna farmu Čapí hnízdo v Olbramovicích na Benešovsku, kvůli níž čelí kritice vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš (vlevo). Na snímku vpravo je prezidentův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček.
• 
ZDROJ: CTK
Jana Havligerová

Jana Havligerová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr financí právě potřebuje pomoc. Dotace pro jeho farmu jsou problém, který táhne dolů politické preference jeho hnutí ANO, a tak se kauzu snaží před veřejností zahladit. Punc ryzosti má farmě Čapí hnízdo dodat prezidentská návštěva a pozvání téměř tří stovek dětí z Klokánků, které hlavu státu doprovodily. Babiš tím získává nálepku dobrodince.

Zeman už dříve prohlásil, že kauzy jako čapí, drozdí či kukaččí hnízdo nesleduje, protože se zabývá pouze věcmi, které mají hodnotu přesahující jednu miliardu korun. Šéfa ANO prezident včera opět podpořil s tím, že politici si nemají hrát na vyšetřovatele, natož pak na soudce. Publicitu, kterou záležitosti věnují média, označil za kampaň. Svou přízeň stvrdil darem, vicepremiérovi věnoval Ladovu litografii s názvem Dobrý čáp. Babiš zase oznámil, že Fondu ohrožených dětí věnuje milion korun.

Mnozí politici považují včerejší návštěvu Zemana u Babiše za jasný symbol sbližování obou mocných mužů ve stylu – já znovu prezident, ty premiér. Může to však také být vrchol, ze kterého vede cesta už jenom dolů. V ANO se ozývají kritici takového spojenectví. Hnutí by mělo postavit vlastního kandidáta na prezidentský úřad, vyzývají svého předsedu. Patří k nim například europoslanec Pavel Telička.

Ambicí nynější hlavy státu ale nemusí být jen opětovné zvolení do funkce. Zeman by patrně stál také o sbližování ANO se Stranou Práv Občanů. V jeho doprovodu na Čapím hnízdě nechyběl Martin Nejedlý, místopředseda SPO. Ten byl s ministrem financí až dosud na kordy. Pokud Babiš vůbec něco Hradu vyčítal, bylo to postavení Nejedlého jako prezidentova poradce.

Šachy kolem vlastnictví farmy
Farma Čapí hnízdo patřila do přelomu let 2007 a 2008 koncernu Agrofert. Poté změnila formu vlastnictví, díky čemuž majitelé dosáhli na padesátimilionovou dotaci v eurech. Okolnosti jejího přidělení vyšetřuje Evropský úřad pro boj proti podvodům, případ šetří i česká policie. Opoziční poslanci kvůli kauze svolali mimořádnou schůzi sněmovny. Na ní Babiš přiznal, že farmu v době čerpání evropských peněz vlastnily jeho dvě děti a bratr jeho partnerky.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery