Přihrával si Babiš dotace? Brusel řeší podporu pro Agrofert | E15.cz

Přihrával si Babiš dotace? Brusel řeší podporu pro Agrofert

Andrej Babiš
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, paj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropský úřad proti podvodům (OLAF) začal řešit podezření, že firma Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO) změnila skrytým lobbingem ve státní správě pravidla čerpání dotací ve svůj prospěch. Anonymní oznámení na možný podvod dostalo několik evropských institucí na konci loňského roku. Zapojení OLAF do případu potvrdila Evropská komise, píše server Neovlivni.cz. Agrofert obvinění ze skrytého lobbingu odmítl.

„Komise nemá jiné informace než články v tisku a anonymní stížnost, proto věc nemůže komentovat,“ stojí v písemné odpovědi komise na otázky výboru pro rozpočtovou kontrolu europarlamentu. Komise v odpovědi dodává, že anonymní stížnost předala OLAF, protože to je v podobných případech obvyklý postup.

Andrej Babiš celou věc odmítá. „Je to jen další lež, která má poškodit mou osobu. Je strašně zvláštní, že český server zná anonym na OLAF, já myslím, že ten server slouží tomu, kdo píše ty anonymy. Je to jen další účelovka, pokud OLAF informuje český server o anonymech,“ řekl Babiš na tiskové konferenci k výsledkům státního rozpočtu za rok 2015.

Agrofert: Jednal za všechny

Cingr, který se nepodepsal jako manažer Agrofertu, ale jako prezident Svazu chemického průmyslu, prý v korespondenci prosazoval zvýšení hranice čerpání dotací pro velké firmy na 40 procent alokace v první výzvě místo Bruselem požadovaných 20 procent. Novotný pak změnu prosadil. Podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky jednal Cingr pouze za svaz, nikoliv za firmu. „Odešel jeden standardní a transparentní dopis, který nežádal o možnost získávání větších dotací pro kohokoliv. Nic víc, nic míň. Odmítáme jakékoli spojování této záležitosti s naší firmou,“ řekl dnes Hanzelka ČTK. Podle něj chemický svaz sdružuje 86 převážně velkých firem.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) dnes řekl, že rozhodnutí bylo učiněno s plným mandátem, a to jak jeho, tak Evropské komise. „Protože EK samozřejmě dává nějaké doporučení, ale zároveň kontroluje čerpání peněz, čili ona musela i schválit posun toho podílu. To nebylo tak, jako že se to komisi neřeklo nebo o tom nevěděla,“ uvedl na tiskové konferenci. Návrh podle něj předkládal Svaz průmyslu a dopravy.

Evropská komise v písemné odpovědi na otázky europoslanců v prosinci uvedla, že program nijak změněn nebyl a nyní vysoký podíl velkých firem v prvních pěti alokacích se časem, po zapojení dalších podniků, může snížit na požadovaných 20 procent. Zástupci komise prý dali české straně jasně najevo, že zvýšení hranice na 40 procent není přijatelné.

Komise také europoslancům napsala, že v první polovině letošního roku hodlá uskutečnit audit výběrových postupů v tomto operačním programu. „Pokud budou jasné důkazy o vážných nesrovnalostech v práci managementu a kontrolním systému, platby budou přerušeny a bude vyžadována odpovídající finanční korekce,“ stojí v dokumentu, který má ČTK k dispozici. Ve druhém pololetí hodlá komise ovšem prověřit také práci českých auditních orgánů.

Může dojít k vracení peněz

OLAF případ nechce nijak komentovat. „Nevyjadřujeme se k žádným kauzám. A to proto, abychom chránili důvěrnost možných vyšetřování a potencionálních právních kroků a také kvůli ochraně osobních údajů a procedurálních práv,“ sdělil úřad serveru. Pokud by ale dospěl k závěru, že šlo o podvod, mohla by podle Neovlivni.cz Evropská komise požadovat i vrácení peněz.

„Pokud se vyšetřování ukáže jako odůvodněné, pouze se potvrdí to, že současná vládní koalice funguje na principu kšeftů: ANO pomáhá schvalovat ČSSD její programové priority, ČSSD na oplátku jde na ruku zájmům společnosti Agrofert,“ komentoval zprávu místopředseda opoziční ODS Martin Novotný.

OLAF případ nechce nijak komentovat. „Nevyjadřujeme se k žádným kauzám. A to proto, abychom chránili důvěrnost možných vyšetřování a potencionálních právních kroků a také kvůli ochraně osobních údajů a procedurálních práv,“ sdělil úřad serveru. Pokud by ale dospěl k závěru, že šlo o podvod, mohla by podle Neovlivni.cz Evropská komise požadovat i vrácení peněz.

Server Aktuálně.cz na konci loňského roku informoval, že policie začala prověřovat, jak farma Čapí hnízdo ze skupiny Agrofert získala 50 milionů korun z evropských fondů na podporu cestovního ruchu. Dotační program byl totiž určený pro malý nebo středně velký podnik, který alespoň dva roky podniká v cestovním ruchu.

Evropská komise v prosincových odpovědích europoslancům uvedla, že bude po české straně žádat další prověření, zda byly v tomto případě splněny všechny náležitosti. Zatím prý nebylo porušení pravidel zjištěno, ale pokud se tak stane, komisí už vyplacené peníze budou při uzavírání programu odečteny.

Týdeník Dotyk už v září uvedl, že Agrofert získal v končícím programovém období dotace v celkové výši 4,9 miliardy Kč, což je nejvíce ze všech soukromých firem v ČR.

Agrofertu stouply dotace, potvrdil Respekt

Týdeník Respekt ve své analýze v polovině prosince ukázal, že za první rok Andreje Babiše ve funkci ministerstva financí stouply vládní a evropské dotace plynoucí do pokladny Agrofertu o 50 procent na jeden a půl miliardy korun. Za dobu, kdy je majitel Agrofertu i v čele rezortu, jeho firmě přiteklo dvě a půl miliardy. Za celou dobu členství Česka v Evropské unii to bylo 4,3 miliardy. Podle Respektu tak velký nárůst dotací nezaznamenala žádná tuzemská firma.

Sobotkova vláda (a podle zúčastněných ministrů i sám Babiš) například odhlasovala navýšení státního příspěvku k unijnímu fondu Program rozvoje venkova o 13,5 miliardy korun. Jeho významným příjemcem může být právě i Agrofert, fond podporuje oblast zemědělství a lesnictví. Tři čtvrtiny těchto dotací jdou na konta velkých podniků. Největší příjmy má ministrova firma z přímých zemědělských dotací na obhospodařovanou půdu, píše Respekt.

Babiš zakrýval vlastnictví Čapího hnízda, aby získal evropské miliony

Autor: ČTK, paj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video