Zeman za uprchlíky nešel, prý se setkává jen s pozvanými hosty | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Zeman za uprchlíky nešel, prý se setkává jen s pozvanými hosty

Zeman za uprchlíky nešel, prý se setkává jen s pozvanými hosty
Prezident Miloš Zeman
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Prezident Miloš Zeman dnes ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku uvedl, že se se zahraničními hosty setkává pouze tehdy, když si je sám pozve. To není tento případ, řekl prezident na setkání s lidmi v obci, kde byl nedávno otevřen uprchlický tábor. Do tábora se Zeman nevypravil. Český národ podle Zemana nikdy nebyl xenofobní, měl by ale zabránit takzvané islamizaci.

„Přijel jsem navštívit vás. Setkávám se s občany České republiky a se zahraničními hosty pouze tehdy, když si je sám pozvu, což není tento případ,“ uvedl Zeman. Na setkání s hlavou státu dorazilo podle policie 250 až 300 lidí, kteří Zemanovi za jeho názory k uprchlické krizi vyjadřovali podporu.

Zeman při setkání s občany řekl, že nikdy nebyl xenofobní vůči cizincům obecně. „U nás žije půl milionu cizinců naprosto spokojeně, klidně a bez výtržností. Na druhé straně jsem proti tomu, čemu vy říkáte islamizace,“ dodal prezident.

Připomněl, že v Česku se velmi dobře adaptovala například vietnamská komunita. „Další takovou menšinou jsou Ukrajinci, kterých je tady už hodně, a to jsou pracovití lidé s podobnými kulturními kořeny jako máme my, neříkám stejnými, ale podobnými,“ podotkl prezident.

Nečekané řešení krize? Do Liberlandu chce 10 tisíc Syřanů, tvrdí Jedlička

Uvedl, že nikdy neměl nic proti migraci Ukrajinců, kteří by v Česku pracovali a nežili ze sociálních dávek. „Takže rozlišujme cizince a cizince, nejhorší je paušalizování,“ řekl Zeman. Dodal, že pokud by se Češi uzavírali před všemi cizinci, tak by opravdu byli xenofobové.

„Český národ nikdy xenofobní nebyl, jde jenom o to, abychom zabránili tomu, čemu vy říkáte islamizace, to znamená průniku cizí neasimilovatelné kultury, která se nás už snažila v dějinách ovládnout jednou,“ vyzval prezident.

Projev v OSN

Zeman zopakoval, že na Valném shromáždění OSN příští týden v New Yorku chce vystoupit s projevem proti Islámskému státu. Uvedl, že řekne nejen to, že „Islámský stát je špatný“, ale chce hovořit i o tom, jak s ním konkrétně bojovat. Podle dřívějších informací chce český prezident navrhnout vznik společné protiteroristické jednotky pod záštitou Rady bezpečnosti OSN.

Starostka Vyšních Lhot Dana Nováková uvedla, že v uprchlickém zařízení je podle jejích informací klid. Tábor prý navštěvuje. „V současné době je tam asi kolem 240 cizinců, ale areál se samozřejmě připravuje a rozšiřuje na to, aby byl schopen pojmou další desítky až stovky cizinců. Myslím, že atmosféra v obci se postupně uklidňuje, přestože rád není nikdo. Na bezpečnost to žádný vliv nemělo,“ dodala. Po zprovoznění tábora je podle Novákové v obci občas nějaký hluk a projíždí víc aut i vozů s majáky.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!