Zemanovy výroky, které pobouřily Palestince, musí mírnit ministerstvo | E15.cz

Zemanovy výroky, které pobouřily Palestince, musí mírnit ministerstvo

Zemanovy výroky, které pobouřily Palestince, musí mírnit ministerstvo
Prezident Miloš Zeman
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Prezident Miloš Zeman v uplynulém týdnu uvedl, že by přesunul českou ambasádu v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Tato myšlenka rozhořčila Organizaci pro osvobození Palestiny. Ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že Česká republika plně podporuje mírový proces na Blízkém východě.

V pátek se na návrh prezidenta Miloše Zemana na přesun ambasády ČR z Tel Avivu do Jeruzaléma snesla kritika ze strany Palestiny. Člen výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny Saíb Irikát prohlásil, že Zemanův návrh narušuje mírový proces mezi Izraelem a Palestinou. Ministr zahraničí Palestiny Rijád Málikí podle Českého Rozhlasu žádá, aby na Zemanovy výroky reagovala Liga arabských států a další organizace.

Podle Irikáta ničí Zemanovy výroky vynaložené úsilí o dosažení dohody na Blízkém východě. Vyzval proto Ligu arabských států a další organizace ke svolání mimořádných zasedání na úrovni ministrů. I palestinský ministr zahraničí požádal Ligu arabských států či Organizaci islámské konference, aby všechny arabské a islámské země na Zemanovy výroky reagovaly, uvedl dnes Český rozhlas - Radiožurnál s odkazem na informace svého izraelského zpravodaje. Ministerstvo zahraničních věcí ČR ale uvedlo, že podporuje úsilí mezinárodního společenství o mírové vyřešení izraelsko-palestinského sporu prostřednictvím přímých jednání.

„Jak v rámci Evropské unie, tak ve svých bilaterálních vztazích s oběma stranami ČR soustavně vyzývala k přímým mírovým jednáním,“ píše se v prohlášení ministerstva. Česko podle úřadu ve shodě s EU podporuje dvoustátní řešení jako jediné možné, kdy vedle sebe mohou žít Izrael a Palestina v míru a bezpečí. „Proto jsme velmi uvítali, když v létě došlo k obnovení mírových rozhovorů. Pevně věříme, že během nich dojde k nalezení shody na všech sporných otázkách, včetně bezpečnosti, vymezení hranic, palestinských uprchlíků či statusu Jeruzaléma,“ uvedlo ministerstvo.

Rusnok přesun ambasády neplánuje

Drtivá většina zemí má svá velvyslanectví v Izraeli v Tel Avivu, v Jeruzalémě má pouze několik států konzuláty (například USA či Itálie). Premiér v demisi Jiří Rusnok v rozhovoru pro Český rozhlas v pátek řekl, že vláda neplánuje hlasovat o prezidentově návrhu na přesun ambasády. Návrh ovšem podle něj může dočasně zhoršit vztahy ČR s arabskými státy.

V otevřeném dopise pro Zemana kritizovala prezidentův návrh také Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě, která vznikla v roce 2011 za účelem vyjádření nesouhlasu s návštěvou izraelského premiéra v ČR. „Vyzýváme Vás k nepodpoření takového požadavku jdoucímu proti vůli mezinárodního společenství, které podle návrhu OSN uznává mezinárodní statut Jeruzaléma,“ napsala prezidentovi iniciativa.

Zeman ale 30. záři na zahájení Dnů pro Izrael v Hradci Králové řekl, že kdyby Rusnokova vláda mohla fungovat delší dobu, přesunutí ambasády by podpořila. „Protože budou předčasné volby, tak si počkám, jaká bude vláda nová a pokusím se budoucího premiéra a ministra zahraničí přesvědčit, aby o této myšlence uvažovali,“ prohlásil.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!