Zmocněnkyně vlády pro lidská práva Šimůnková rezignovala | E15.cz

Zmocněnkyně vlády pro lidská práva Šimůnková rezignovala

Monika Šimůnková
Monika Šimůnková
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková odstoupila z funkce. Reagovala tím na okolnosti svého úterního odvolání z pozice šéfky sekce pro lidská práva na Úřadu vlády. Důvody odvolání byly podle ní zástupné.

Za odvoláním stojí skutečnost, že kabinet nepřikládá lidským právům patřičnou důležitost, tvrdí. Rezignaci Šimůnková oznámila premiérovi v demisi Jiřímu Rusnokovi dopisem.

Šimůnková soudí, že by nemohla agendu související s lidskými právy účinně vykonávat kvůli vágnímu zakotvení pozice vládního zmocněnce v novém organizačním řádu Úřadu vlády. Po oddělení od postu ředitele sekce podle ní tato funkce ztratila obsah i pravomoci.

„Věnovala jsem práci v oblasti lidských práv nejen na Úřadu vlády několik let intenzivní práce a nechci se podílet na tom, že je funkce zmocněnce pro tuto oblast opět zbavována svého obsahu a tím vlastně likvidována,“ napsala Šimůnková v dopise. Podobným snahám prý čelila už za předchozí vlády, ale tehdy je dokázala odvrátit.

Z postu šéfky sekce Šimůnkovou odvolal vedoucí Úřadu vlády Radek Augustin (SPOZ). Podle Rusnoka byla důvodem její špatná práce v týmu a pracovní morálka.

Ve funkci vládní zmocněnkyně Šimůnková (1972) působila od února 2011. Předtím se jako právnička věnovala ochraně dětí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video