Zpřesnění: Ekonomika loni klesla o 0,9 procenta, průměr zlepšil až poslední kvartál | E15.cz

Zpřesnění: Ekonomika loni klesla o 0,9 procenta, průměr zlepšil až poslední kvartál

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CNB

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká ekonomika v loňském čtvrtém čtvrtletí rostla pomaleji, než byl dosavadní odhad. Hrubý domácí produkt meziročně stoupl o 1,2 procenta a proti předchozím třem měsícům se zvýšil o 1,8 procenta. Za celý loňský rok ekonomika klesla o 0,9 procenta, což je potvrzení předchozího odhadu. Zpřesněné informace dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Podle předchozího odhadu ze 6. března v posledním loňském čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,3 procenta a mezičtvrtletně o 1,9 procenta. Minulý odhad výrazně zlepšil původně uváděné výsledky, analytici ale tehdy upozornili, že překvapivě dobrý výsledek je zkreslen jednorázovými položkami, jako bylo předzásobení tabákovými výrobky před letošním zvýšením spotřebních daní.

Loňský vývoj poptávky byl podle ČSÚ podobně jako o rok dřív negativně poznamenán především poklesem investic do fixního kapitálu celkem o 3,6 procenta. „V posledním loňském čtvrtletí sice tvorba hrubého fixního kapitálu meziročně i mezičtvrtletně vzrostla, ve srovnání s prvním čtvrtletím 2008, kdy kulminovala, však byla o více než 20 procent nižší,“ uvedli statistici.

Zdražily energie, doprava, oděvy...

Po stagnaci poptávky v první polovině roku ji ve druhém pololetí podpořil růst výdajů domácností i vládních institucí. Domácnosti zaplatily loni meziročně více zejména za bydlení včetně energií, dopravu a dopravní prostředky, odívání, telekomunikace a za pojištění. Poklesly naopak výdaje hlavně za potraviny, rekreace a nábytek. Příspěvek zahraničního obchodu zbožím k celkové poptávce byl téměř neutrální.

Podle údajů o tvorbě hrubé přidané hodnoty, která vyjadřuje ekonomickou výkonnost jednotlivých odvětví ekonomiky, se šest čtvrtletí trvající pokles zastavil v loňském druhém čtvrtletí. O postupné obnovení růstu se ve třetím a hlavně čtvrtém čtvrtletí zasloužil téměř výhradně zpracovatelský průmysl, výrazný růst zaznamenaly také peněžnictví a pojišťovnictví.

Naopak zemědělství, stavebnictví a většina odvětví tržních služeb přes dílčí zotavení koncem roku nedosáhly úrovně roku 2012. Meziroční zvýšení hrubé přidané hodnoty ve čtvrtém čtvrtletí je třeba posuzovat s přihlédnutím k nízké srovnávací základně v roce 2012, upozornil ČSÚ.

Zrychluje nejen Český HDP, ale i evropský

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.