Eurovolby 2019 - Volby do Evropského parlamentu | Chceme v Evropské komisi zastávat významnější posty, říká Charanzová | e15.cz
M A

Volby do Evropského parlamentu

Chceme v Evropské komisi zastávat významnější posty, říká Charanzová

Pavel Otto

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Lídryně hnutí ANO ve volbách do Evropského parlamentu, dosavadní europoslankyně Dita Charanzová, doufá, že Česko pro příštích pět let získá v Evropské komisi silnější portfolio než spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovnost pohlaví. „Doufám, že si vezmeme ponaučení z minulosti a že do toho teď půjdeme vší silou,“ říká v interview pro E15. 

E15: Měla by podle vás pokračovat současná česká eurokomisařka Věra Jourová?

Toto rozhodnutí přísluší vládě a panu premiérovi. Ten jasně řekl, že kandidátem za hnutí ANO bude paní Jourová.

E15: Co si myslíte o portfoliu vnitřního trhu, průmyslu a podnikání, o němž se Andrej Babiš zmiňuje? Má Česko šanci ho získat?

Bylo by dobře, kdyby naše země získala silnější portfolio. Vnitřní trh je mi velmi blízký, věnovala jsem se mu v Evropském parlamentu dosavadních pět let. Je to možná základní kámen fungování Evropské unie. Během svého mandátu jsem viděla, jak se vnitřní trh začíná trochu demontovat napětím mezi východem a západem EU. Pokud bychom toto portfolio dokázali jako Česká republika získat, bylo by to skvělé.

E15: Podle některých názorů bychom ale museli mít takto silné portfolio už předjednané a částečně přislíbené. Je tomu tak?

Je to správná otázka, ale nejsem součástí vyjednávacího týmu. Samozřejmě ze své pozice europoslankyně budu dělat maximum pro to, abych získání portfolia vnitřního trhu napomohla. Bude to znamenat hodně vyjednávání, hodně vysoké diplomacie. Doufám, že si vezmeme ponaučení z minulosti a že do toho teď půjdeme vší silou.

Array
Evropské volby
Konečné výsledky voleb v ČR
Obnovit výsledky
ANO
21,18 %
Lídr
Není
21,18 %
502 343 hlasů
ODS
14,54 %
Lídr
Není
14,54 %
344 885 hlasů
Piráti
13,95 %
Lídr
Není
13,95 %
330 844 hlasů
STAN+TOP
11,65 %
Lídr
Není
11,65 %
276 220 hlasů
SPD
9,14 %
Lídr
Není
9,14 %
216 718 hlasů
Sečteno 100 %
Účast 29 %

E15: Zůstanou čeští europoslanci za ANO součástí frakce ALDE?

Objevila se řada různých falešných zpráv, že by tomu tak být nemělo. Jsem místopředsedkyně ALDE a naši europoslanci zůstanou jeho součástí. Budeme teď vyjednávat s dalšími stranami.

E15: Je možné, že ALDE doplní oslabené lidovce a socialisty v europarlamentu?

Určitě budeme svědky toho, že dosavadní spojenectví mezi evropskými lidovci a socialisty nebude mít většinu. Budou muset hledat spojence. A doufám, že jím bude ALDE.  Volby do Evropského parlamentu 2019

Obecné info Průzkumy Kandidáti Europoslanci Voličský průkaz Příští volby

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců, přičemž souhrnně si Evropané zvolí 705 europoslanců. Volí se poměrným systémem, v němž je nutnou podmínkou pro vstup strany do europarlamentu zisk minimálně pěti procent hlasů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery