Online: V koalici kancléřky Merkelové se rozjela debata o neúspěchu v eurovolbách

Angela Merkelová

Angela Merkelová Zdroj: Reuters

ANO během tiskové konference po zveřejnění výsledků voleb do Evropského parlamentu (26. 5. 2019)
ANO během tiskové konference po zveřejnění výsledků voleb do Evropského parlamentu (26. 5. 2019)
Šéf ČSSD Jan Hamáček zažil volební studenou sprchu. Jeho strana se nedostala do Evropského parlamentu
Dita Charanzová
Jiří Pospíšil
39
Fotogalerie

V celé EU výrazně oslabily frakce lidovců a socialistů a hlasovalo přes 50 procent voličů. Ve Velké Británii výrazně ztratili vládní konzervativci i opoziční labouristé. Radost nepanuje ani uvnitř stran německé konzervativní unie.

Volby do Evropského parlamentu online

Online přenos

Online přenos

24. května 2019 · 15:34

Svůj hlas odevzdal i předseda STAN Vít Rakušan. Za úspěch by považoval, kdyby koalice STAN a TOP09 získala přes 12 procent hlasů.

24. května 2019 · 15:23

Češi rozhodují o přeobsazení 21 křesel v europarlamentu, za plentou budou mít přitom možnost nepřímo ovlivnit i personální obsazení dalších klíčových unijních pozic – a to především postu předsedy Evropské komise.

Více se o volbách do EP dozvíte v tomto článku.

24. května 2019 · 15:11

"Po 40 letech vývoje v EU je potřeba změny, a to dost zásadní, a bez vůle občanů nepřijde. Ti, kteří k volbám chodí, zatím vždycky generovali spolupráci evropské lidové strany a evropských socialistů. Vytvořil se neoliberální kartel, který žel přivedl Evropu do krize," řekl předseda KSČM Vojtěch Filip po té, co odvolil.

24. května 2019 · 15:07

"Evropské volby, ať se nám to líbí, nebo ne, jsou testem spokojenosti i s domácí politikou," řekl prezident Miloš Zeman po té, co odvolil. Uvedl také, že pokud lidé k volbám nejdou, riskují, že jiní lidé k volbám jdou a "udělají jim peklo na zemi".

24. května 2019 · 15:04
24. května 2019 · 15:00

V nizozemských volbách do evropského parlamentu uspěla Nová pravicová populistická a euroskeptická strana Fórum pro demokracii (FvD). Získala 11,2 procent hlasů. 

24. května 2019 · 14:52
24. května 2019 · 14:51

Zatímco Britové a Nizozemci mají po včerejšku odvoleno, ve většině zemí se volební místnosti teprve otevřou. Češi jsou jediní unijní voliči, kteří mohou své europoslance volit ve dvou dnech, v pátek a v sobotu, drtivá většina evropských zemí plánuje volby až na neděli.

24. května 2019 · 14:49

"To se víceméně čekalo, já stále doufám, že budou předčasné volby a nakonec ještě jedno referendum," komentovla premiér Babiš rezignaci britské premiérky Theresy Mayové. 

24. května 2019 · 14:41

Odvoleno má i prezident Miloš Zeman. Evropské volby jsou podle něj i testem spokojenosti s českou politikou.

24. května 2019 · 14:38

Premiér Andrej Babiš (ANO) má odvoleno. Do volební místnosti v Průhonicích u Prahy spolu s manželkou Monikou dorazil mezi prvními. Novinářům řekl, že jde o nejdůležitější volby do Evropského parlamentu.

24. května 2019 · 14:24

Vítejte u našeho online přenosu, ve kterém budeme informovat o dění kolem voleb do Evropského parlamentu. Volební místnosti se právě otevřely. Lidé si mohou vybrat budoucí europoslance z rekordní nabídky 39 stran, hnutí nebo jejich koalic, které nominovaly přes 840 kandidátů. Na jedno z 21 českých křesel v Evropském parlamentu tak připadá v průměru 40 adeptů.


Evropské volby mají dlouhodobě nízkou účast

Stejně jako jinde v Evropě se i v tuzemsku eurovolby zařadily mezi takzvané volby druhého řádu. Pro srovnání – zatímco ke sněmovním či prezidentským volbám chodí pravidelně zhruba 60 až 65 procent oprávněných voličů, poslance Evropského parlamentu vybírá přibližně stejné procento lidí jako senátory a méně než krajské či obecní zastupitele.

Je pravda, že zájem o eurovolby setrvale klesá v celé Evropě už od těch prvních v roce 1979 a také v ostatních zemích unie se eurovolby těší menšímu zájmu než volby prvního řádu. Výjimkou jsou země, které mají více či méně přísně stanovenou povinnou volební účast, jako jsou Belgie či Lucembursko, kde účast přesahuje 80 procent.

Důvody nevelkého nadšení Čechů pro volbu vlastních zástupců v Bruselu a Štrasburku vidí odborníci především ve způsobu vedení kampaní. „Stejně jako v předchozích letech se dá očekávat velmi malá volební účast, kterou bude mít na svědomí i menší finanční náročnost kampaní v porovnání s jinými typy voleb,“ říká Karel Komínek z Institutu politického marketingu. Že strany na evropských volbách šetří, je patrné i z toho, že žádná z nich se letos nehodlá ani přiblížit k výdajovému limitu 50 milionů korun, který pro tento typ kampaně stanovuje zákon. Nejvíce utratí hnutí ANO – 30 až 35 milionů korun. Druhá nejštědřejší je ODS s plánem utratit deset milionů.

Dalším důvodem, proč se stranám nedaří rozdmýchat zájem o eurovolby, je podle sociologa agentury Median Daniela Prokopa liknavý přístup k evropským tématům. Otázkou také je, nakolik si představitelé českých politických stran vyšší eurovolební účast skutečně přejí. Právě agentura Median nedávno vypracovala model, který počítal s různými variantami volební účasti od 15 až do 35 procent. Podle této studie by vyšší účast jednoznačně pomohla vládním stranám ANO a ČSSD. Babišovcům model přisoudil při minimální účasti zisk 21,7 procenta, zatímco maximalistická varianta jim slibuje 25,2 procenta.

Opačný je trend u opozičních stran. ODS klesá modelovaný výsledek s rostoucí účastí postupně od 14,2 až ke 13 procentům při 35procentní účasti. Koalici STAN, TOP 09 a regionálních hnutí model přisuzuje zisk od 8,7 do 11,3 procenta rovněž v nepřímé úměře k volební účasti. Stejný trend je patrný u KDU-ČSL.

Podle dosavadních opatrných odhadů by se účast v letošním klání měla alespoň vrátit nad 20 procent.